Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 15 lutego 2012

Liczba komentarzy: 0
Aglutynacja mieszana. Część druga.

Autor wpisu
mgr Agnieszka Helis
mgr Agnieszka Helis

Można wymienić szereg przyczynowo-skutkowy związany z wystąpieniem dwóch populacji krwinek w mikrometodzie kolumnowej. Część pierwsza objaśniała aspekty oznaczeń z krwi pępowinowej, allogenicznej transfuzji krwi, reakcje u biorców szpiku kostnego i komórek macierzystych, częściową utratę antygenu w niektórych chorobach mieloproliferacyjnych i wiele innych. Istnieją jednak pewne rzadsze stany takie jak mozaicyzm czy chimeryzm, które także mogą powodować zaobserwowanie aglutynacji mieszanej.

 

W zaburzeniach mieloproliferacyjnych można zaobserwować zjawisko Rh-mozaicyzmu (dwie populacje krwinek wywodzące się z tej smej zygoty). Wizualnie powstaje podwójna populacja krwinek w mikrokolumnie zawierającej odczynnik anty-D. Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w latach 80. XX wieku. Pacjent z przewlekła białaczką szpikowa (CML) wykazywał odchylenia od standardowo uzyskiwanych rezultatów [1]. W innych badaniach także stwierdzono Rh- mozaicyzm, gdzie skład podwójnej populacji krwinek przedstawiał się następująco: 30% DCe/dce oraz 70% dce/dce [2]. Udowodniono także związek dwóch populacji krwinek czerwonych z XX/XY mozaicyzmem. Zjawisko zaobserwowano u 12- letniego chłopca z pewną wrodzoną wadą serca, u którego stwierdzono obecność 85% krwinek O, Jk(a—b+) oraz 15% B, Jk(a+b+) [3]. Mozaicyzm może być źródłem problemów diagnostycznych, a uzyskanie wyników wskazujących na to zjawisko wymaga dogłębnej analizy.

 

U niektórych pacjentów mogło dojść do pojawienia się tak zwanego nabytego antygenu B. Zjawisko ograniczone jest głownie do osób posiadających grupę A1 z równoczesnym występowaniem obstrukcji jelit, raka i innych schorzeń układu pokarmowego, a także w sepsie wywołanej bakteriami Gram-ujemnymi (przykładowo E.coli) [4]. Obecność nabytego B obserwowano dotychczas u pacjentów chorych na raka okrężnicy [5] czy raka żołądka [6]. Za pojawienie się nabytego antygenu B mogą być odpowiedzialne deacetylazy, mogące w przypadku grupy A przekształcić N-acetylogalaktozaminę (specyficzną dla antygenu A), poprzez odszczepienie grupy acetylowej, w galaktozoaminę, co z kolei mogłyby powodować reakcje krzyżowe z surowicą anty-B ze względu na jej podobieństwo do struktury D-galaktozy w antygenie B [5]. Na potwierdzenie występowania nabytego antygenu B pozwalają metody biochemiczne, serologiczne i genotypowanie. Ostatnia metoda wskazuje na brak allelu B w locus ABO [7]. Niemniej jednak należy ostrożnie dobierać odczynniki monoklonalne sprawdzające obecność B nabytego, ponieważ niektóre mogą dawać fałszywie pozytywne reakcje, a tym samym osoba z grupą a i B nabytym może zostać potraktowana jako pacjent z grupą AB [8].

Obserwowano również przypadki poliaglutynacji krwinek czerwonych z powodu Tn-aktywacji czerwonych krwinek. Tn aktywacja to nieprawidłowość wywołana anormalnym klonem komórek pnia, który powstał w wyniku mutacji somatycznej. Mutacja ta prowadzi do powstania deficytu T- syntazy, co z kolei powoduje, ze w skład wielu O-glikanów wchodzi tylko N-acetylgalaktozamina. Skutkiem takiego stanu jest obniżenie zawartości antygenu M i N, utrata kwasu sjalowego i inne. Wizualnie uzyskujemy reakcję mieszanej aglutynacji, ponieważ anty-Tn, obecne w prawidłowej surowicy dorosłego czlowieka, aglutynują tylko niektóre erytrocyty. Dwie populacje obserwuje się także w obrębie płytek krwi [9]. Badana pacjentka posiadała właściwą grupę krwi B, podczas gdy jej komórki wykazywały specyficzność A-podobną [10]. Przykłady Tn-aktywacji obserwowano między innymi u pacjentów chorych na białaczkę szpikową [11] oraz innych schorzeniach takich jak anemia hemolityczna i trombocytopenia [12].

Można rozpatrywać także zjawisko chimeryzmu biorcy manifestującego się początkowym wykryciem we krwi biorcy czerwonych krwinek dawcy [13]. Ale co to jest właściwie chimera? W medycynie chimera oznacza organizm, który posiada dwie lub więcej różne genetycznie populacje komórek, które wywodzą się z różnych zygot, przy czym zjawisko zdarza się w sposób spontaniczny lub stymulowany. W transplantologii chimera to osoba, która otrzymała przeszczep jakiejś tkanki [14]. Chimeryzm może dotyczyć także bliźniąt, jednakże zjawisko to jest znacznie rzadsze niż mozaicyzm. Może on wynikać z wymiany wewnątrzmacicznej prekursorów erytrocytów między bliźniętami lub też fuzji dwóch zygot. Bliźniak może w ten sposób uzyskać dwie populacje krwinek w rożnej proporcji [15].

Mieszana aglutynacja może byc związana ze zjawiskiem nabytego antygenu B
Pojawienie  się w mikrometodzie kolumnowej reakcji aglutynacji mieszanej nie zaskakuje już tak bardzo jak było to kilkadziesiąt lat temu. W chwili obecnej istnieją już sposoby na wyjaśnienie obserwowanej reakcji. Niemniej jednak nie należy zapominać, że obserwowane odchylenie od prawidłowego schematu wyniku badania grupy krwi w niektórych przypadkach może być tylko artefaktem.

mgr Agnieszka Helis, diagnosta laboratoryjny

Artykuł został oparty o Transfusion Science Course, April 2010, Switzerland

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry