Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 07 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
Czy alkoholizm można leczyć pigułką?

Mechanizmy powstawania choroby alkoholowej nie zostały jeszcze dobrze poznane. Czynniki wywołujące uzależnienie dzieli się najczęściej na społeczne, psychologiczne i biologiczne. Te ostatnie to uwarunkowania genetyczne związane między innymi z endogennym układem opioidowym, układem dopaminergicznym i systemem nagrody.

W kwestii alkoholizmu farmakologia ma ograniczone pole do działania. Mimo, że wiele substancji zostało zatwierdzonych przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) jako wspomagające leczenie uzależnienia alkoholowego, mówi się o udowodnionej skuteczności tylko dwóch lub trzech z nich. Skuteczność ta w dużej mierze, ze względu na naturę schorzenia, zależna jest od interwencji psychologicznej.

Najbardziej znanym i skutecznym lekiem na uzależnienie alkoholowe jest naltrekson (Trexan) działający na wspomniany endogenny układ opioidowy. Na układ ten składają się umiejscowione w mózgu opioidowe receptory powierzchniowe oraz peptydy (tak zwane opioidy) takie jak endorfina, enkafalina oraz dynorfina. Podczas spożywania alkoholu dochodzi do podwyższenia poziomu opioidów we krwi, głównie β-endorfiny. Nadmierne pobudzanie neuronów wyposażonych w receptory opioidowe stymuluje układ dopaminergiczny co z kolei wywołuje efekt „nagradzający” oraz stan euforii.

Naltrekson jest antagonistą receptorów opioidowych, co oznacza, że ma zdolność blokowania układu opioidowego. Podczas krótkoterminowych badań klinicznych nad tym lekiem z udziałem uzależnionych pacjentów udowodniono między innymi obniżony poziom spożywanego przez nich alkoholu, zmninejszone pragnienie oraz mniejszą częstość nawrotów do uzależnienia. Badania długotrwałe były mniej obiecujące, gdyż efekt podawania naltreksonu z jednoczesną terapią psychologiczną nie różnił się od tego z udziałem placebo. Może być to związane ze zjawiskiem tolerancji, znanym dla grupy receptorów do których należą białka opioidowe. W przypadku dużych dawek możliwe są też długoterminowe skutki uboczne podawania leku. Pomimo to, zakończone sukcesem badania krótkotrwałe oraz generalnie dobra tolerancja tej substancji przez ludzki organizm mogą oznaczać udane leczenie naltreksonem w przypadku choćby niektórych pacjentów.

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że wpływ układu opioidowego na poziom dopaminy nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie uzależnienia. Biorą w nim udział również inne układy, takie jak serotoninergiczny lub noradrenergiczny. Uzależnienia jest więc wypadkową współdziałania różnych systemów, a znalezienie jednego leku na te wszystkie wypadkowe nie jest możliwe.

Agnieszka Gołąb

Mechanizmy powstawania choroby alkoholowej nie zostały jeszcze dobrze poznane. Czynniki wywołujące uzależnienie dzieli się najczęściej na społeczne, psychologiczne i biologiczne

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry