Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 18 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Nić pajęcza w służbie medycyny, czyli nowe zastosowanie pajęczyny

Zastosowanie terapii genowej w celu zapobiegania lub leczenia chorób wymaga bezpiecznych i skutecznych nośników lub wektorów. Być może już niedługo zmodyfikowana genetycznie nić pajęcza rozwiąże problem transportu genów terapeutycznych do komórek organizmu.

Brak dobrych i bezpiecznych systemów dostarczania genów jest główną przeszkodą powszechnego wykorzystania terapii genowej w medycynie. Wyniki nowych badań, opublikowane niedawno w czasopiśmie Bioconjugate Chemistry wskazują na możliwość wykorzystania pajęczyny do tego celu. Perspektywa jest dość obiecująca, ponieważ białka pajęczej przędzy są używane w medycynie od dziesięcioleci.

Davidowi Kaplanowi wraz ze współpracownikami udało się zmodyfikować białka pajęczyny, tak aby dostarczyły one terapeutyczne geny do chorych komórek. Zaprojektowane przez nich nici pajęcze zawierają również gen kodujący białko fluorescencyjne zapewniające sygnał wizualny w celu sprawdzenia, czy gen osiągnął zamierzony cel. W badaniach laboratoryjnych na myszach zawierających ludzkie komórki raka piersi naukowcy udowodnili, że białka pajęczej przędzy łączyły się z komórkami nowotworowymi (a za zdrowymi nie) i dostarczały terapeutyczne DNA do komórek bez szkody dla myszy. Zmodyfikowana nić pajęcza może okazać się nowym skutecznym, bezpiecznym i niewirusowym systemem dostarczania genów.

Katarzyna Kamel

Źródło:

Science Daily.

Być może już niedługo zmodyfikowana genetycznie nić pajęcza rozwiąże problem transportu genów terapeutycznych do komórek organizmu

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry