Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 27 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 1
Toast na zdrowie, czyli czerwone wino w walce z cukrzycą i otyłością

PPAR-gamma (ang. peroxisome proliferator-activated receptor gamma) jest receptorem jądrowym, który występuje niemal we wszystkich tkankach organizmu i stanowi kluczowy element w metabolizmie glukozy i tłuszczów. Zaburzenia funkcjonowania tego czynnika transkrypcyjnego wiążą się z ryzykiem rozwoju (między innymi) zespołu metabolicznego, otyłości, cukrzycy typu 2 i miażdżycy. Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że składniki czerwonego wina stanowiące ligandy dla PPAR-gamma wykazują aktywność zbliżoną do rozyglitazonu — leku stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2.

„Paradoks francuski” polega na tym, że mimo, iż tamtejsza dieta obfituje w nasycone tłuszcze, liczba zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego jest nieproporcjonalnie mała — najprawdopodobniej właśnie dzięki spożywanie przez Francuzów odpowiedniej ilości czerwonych win. Skórki i nasiona winogron wykorzystywanych do produkcji wina zawierają wiele cennych związków polifenolowych, których dobroczynne działanie zostało szeroko opisane w literaturze. Stworzyło to przestrzeń rozległych poszukiwań, które opisują rolę tych substancji w poszczególnych mechanizmach leżących u podstaw innych chorób metabolicznych. Austriaccy naukowcy przyjrzeli się interakcjom polifenoli z czynnikiem PPAR-gamma, którego funkcją jest między innymi regulowanie dojrzewania adipocytów i regulacja metabolizmu triglicerydów. Badali oni skład dwunastu win rodzimej produkcji, wyselekcjonowanych pod względem takich cech jak odmiana winogron, ekspozycja roślin na słońce, czas maceracji oraz kontakt z drewnem dębowym. Celem badań było zbadanie wpływu wina na wiązanie PPAR-gamma oraz zidentyfikowanie i wyizolowanie ligandów PARP-gamma o potencjalnym efekcie antydiabetycznym. Względne powinowactwo polifenoli określono w stosunku do rozyglitazonu (Avandia), stosowanego w leczeniu cukrzycy. Badania wykazały, że 100 ml wszystkich badanych win czerwonych (lecz nie białych) wykazywało powinowactwo do PPAR-gamma odpowiadające 1,8 — 18 mg rozyglitazonu, podczas gdy dzienna dawka tego leku wynosi 4 — 8 mg. Największą aktywność wśród badanych polifenoli wykazywały kwas elagenowy oraz EGC (epigallokatechina).

Wprawdzie powiedzenie „co za dużo — to niezdrowo” odnosi się w szczególności do alkoholu, ale umiarkowane spożycie czerwonego wina niewątpliwie przyczynia się do ochrony przed szeregiem cywilizacyjnych chorób metabolicznych. Wykazanie zdolności do wiązania PPAR-gamma stanowi kolejną cenną porcję wiedzy na temat specyficznej aktywności biologicznej związków polifenolowych oraz kolejny krok w walce z cukrzycą i otyłością.

Monika Kossakowska

Źródło:

Zoechling A., Liebner F, Jungbauer A., Red wine: A source of potent ligands for peroxisome proliferator-activated γ, „Food & Function”, Vol. 2 (2011), s. 28-38.

Umiarkowane spożycie czerwonego wina przyczynia się do ochrony przed szeregiem chorób metabolicznych
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Wow, czerwone wino zawiera też polifenol resweratrol, który wprawdzie działa w trochę inny sposób, ale też bardzo pozytywnie wpływa na metabolizm tłuszczów. Można więc pozwalać sobie na małe dietetyczne grzeszki pod warunkiem, że wie się, jak je zrekompensować 😉

  6 lat temu profil
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>