Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 26 maja 2015

Liczba komentarzy: 1
Farmakoterapia a badanie ogólne moczu. Interferencje

Autor wpisu
mgr Agnieszka Helis
mgr Agnieszka Helis

Na pewnym etapie życia leki stanowią nieodzowny element egzystencji wielu osób. Taka jest współczesna rzeczywistość. Nie było tak jednak zawsze.

Przeciętna długość życia w czasach starożytnych wynosiła około 20 lat. W XIX wieku wydłużyła się ona do 40-45 lat. Według  European Community Heath Indicators (ECHI, 2012) średnia długość życia w Europie w 2012 roku wynosiła 80 lat. Szczególną długowiecznością cieszyli się mieszkańcy Szwajcarii, dożywając przeciętnie 83 lat. Średnia długość życia Polaków uległa także stopniowemu wydłużeniu, z 71 lat w 1990 roku do 77 lat w 2012 roku.

Jednym z głównych czynników wspomagających długowieczność człowieka są leki. Tę hipotezę potwierdzają liczne dowody. Wiele chorób zakaźnych dziesiątkujących ludzkość w przeszłości zostało wyeliminowanych dzięki odkryciu szczepionek. Coraz mniej ludzi umiera na zakażenia bakteryjne dzięki zastosowaniu odpowiednich antybiotyków. Nie u każdej osoby z hipercholesterolemią i nadciśnieniem tętniczym piorunująco rozwija się miażdżyca. Mamy dostęp do środków farmakologicznych, które wspomagają nasze możliwości długiego życia.

Biorąc pod uwagę to jak wielu ludzi zażywa różnego rodzaju leki, powinniśmy w sposób szczególny angażować się w interpretację wyników badań laboratoryjnych. Leki to związki chemiczne, które ulegają przemianom metabolicznym a produkty ich rozpadu mogą interferować w pewne oznaczenia chemiczne.

Musisz być zalogowany, aby mieć dostęp do pełnej treści. Zaloguj się:

Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Najgroźniejsza jest obecność białka w moczu http://www.toczenforum.pl/badanie-i-analiza-moczu-w-toczniu/ to oznacza, że z nerkami jest słabo. Tak było w moim przypadku, mam dializy c 3 dni 🙁

  11 miesięcy temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry