Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 listopada 2010

Liczba komentarzy: 2
Pierwszy Gamma Knife w Polsce uruchomiony w Warszawie

Z technologii Gamma Knife skorzystało już pół miliona chorych na świecie. Nareszcie mogą z niej skorzystać polscy pacjenci. Niestety, za zabieg na razie muszą płacić z własnej kieszeni, a koszt takiego zabiegu to ok. 30 tysięcy złotych.

W Warszawie kilka dni temu otwarto Centrum Neuroradiochirurgii firmowane przez Allenort – jest to pierwsza w Polsce placówka, w której guzy mózgu są leczone metodą Gamma Knife. Gamma knife („nóż gamma”) to nieinwazyjna metoda stereotaktycznej (w trzech wymiarach) radiochirurgii. Ta technologia umożliwia precyzyjne i bezinwazyjne leczenie nowotworów mózgu i naczyniaków. Centrum, które mieści się w Szpitalu Bródnowskim, oferuje nieinwazyjne leczenie, które eliminuje wiele powikłań związanych z tradycyjną neurochirurgią. Tkanki nowotworowe niszczy prawie 200 skupionych wiązek promieniowania gamma.

Zabieg ‚przypomina’ badanie CT. Pacjent wjeżdża do specjalnego urzadzeni, mając na głowie specjalny hełm, który ma 192 otwory. Każdy otwór kieruje w miejsce operowane po jednej wiązce. Energia pojedynczej wiązki jest oczywiście na tyle mała, że nie szkodzi tkankom, które znajdują się  na jej  drodze. Jednak gdy prawie 200 wiązek  skupia się w precyzyjnie ustalonym przez neurochirurga miejscu – energia skupionych wiązek jest tak duża, ze pozwala na precyzyjnie zniszczenie zmienionych chorobowo tkanek.

Klasyczna operacja neurochirurgiczna  trwa kilka lub kilkanaście godzin i jest obarczona ryzykiem poważnych powikłań.  Tymczasem po zabiegach z użyciem noża gamma powikłania zdarzają się wyjątkowo rzadko, a sam zabieg trwa 20 min – do dwóch godzin. Za pomocą tej techniki podejmuje się próby usuwania guzów do 3.5cm średnicy.

Nóż gamma stosuje się do niszczenia naczyniaków, nowotworów złośliwych takich glejaki i jest podstawową technika na świecie w  eliminowaniu guzów łagodnych, takich jak nerwiaki nerwu słuchowego – śmiertelnie niebezpieczne dla pacjentów, których wycięcie jest obarczone poważnymi powikłaniami.

Zabieg trwa krótko i jest bezbolesny. W czasie naświetlania pacjent słucha muzyki. Pacjent prawie natychmiast wraca do normalnego życia, gdyż nie dochodzi oczywiście do uszkodzenia czaszki.

Zobacz jak działa Gamma Knife: http://www.gammaknife.org/lgk_patients_stream.wmv

Gamma Knife nareszcie w Polsce
„To jest doskonały sprzęt, w doskonałych rękach fachowców tutejszego szpitala” – powiedziała obecna na otwarciu placówki małżonka prezydenta RP, Anna Komorowska.

Koszt jednego zabiegu jest horrendalny, ale grupa Allenort, która sprowadziła urządzenie do Polski, stara się, by zabiegi Gamma Knife były finansowane przez NFZ. Jak poinformował PAP, przygotowana jest już procedura finansowania zabiegów i trwają rozmowy z NFZ, choć obecny na inauguracji wiceminister zdrowia Marek Twardowski nie potwierdził, że finansowanie zabiegów Gamma Knife przez państwo Edzie na pewno  możliwe. Na razie trwają negocjacje.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Myślę, że metoda gamma knife znacznie wspomoże polską neurochirurgię i da pacjentom szansę spokojną egzystencję, bez powikłań pooperacyjnych.
  Swoją droga zabieg jest naprawdę kosztowny, ale grupa Allenort na pewno zadba o szerszą dostępność metody a tym samym o zmniejszenie kosztów zabiegu- choćby przez dofinansowanie.

 2. 2

  No zobaczymy.

 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry