Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 kwietnia 2012

Liczba komentarzy: 5
Analiza porównawcza wskaźników stanu zapalnego — OB i CRP

Autor wpisu
mgr Agnieszka Helis
mgr Agnieszka Helis

Często różnice i podobieństwa w zastosowaniu odczynu Biernackiego (OB) i oznaczenia poziomu białka C-reaktywnego (CRP) pozostają niejasne, a niewątpliwie warto je poznać.

OB jest tanim i łatwym do wykonania testem, chętnie wykorzystywanym przez lekarzy.

Znany jako wskaźnik sedymentacji erytrocytów (ang. erythrocyte sedimentation rate — ESR) jest miarą szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu w jednostce czasu. Określany jest standardowo po upływie 1 godziny.

OB zależy przede wszystkim od:

— czynników osoczowych — zmiany stężenia białek w odpowiedzi zapalnej i wzrostu stężenia immunoglobulin w surowicy, który odzwierciedla hiperstymulację układu immunologicznego — czynników erytrocytarnych — liczba krwinek czerwonych, ich kształt, wielkość, a także lepkość krwi czy zjawisko aglutynacji

Wzrasta on w zapaleniu oraz wielu stanach chorobowych takich jak choroby reumatyczne, anemia, choroby autoimmunologiczne, większość infekcji oraz nowotwory. Odczyn nie wskazuje na konkretne schorzenie, ale pozwala na określenie istnienia choroby podstawowej i daje podstawy do dalszej diagnostyki. W wielu chorobach występują białka powodujące zbliżanie się erytrocytów do siebie, przyleganie i rulonizację. Tworzą się grupy. W takich warunkach erytrocyty są cięższe i opadają szybciej.

OB reaguje w infekcjach i wstrząsie, wzrastając po kilku dniach od wystąpienia gorączki oraz...
Musisz być zalogowany, aby mieć dostęp do pełnej treści. Zaloguj się:

Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 5

 1. 1

  Bardzo dobry artykuł! Dużo mi rozjaśnił! dzięki…

  5 lat temu
 2. 2

  Zastanawiam się czy w ogóle jest sens oznaczania OB zamiast CRP, skoro rośnie i maleje z opóźnieniem. Kiedyś bardzo wierzyłam w OB, przestałam, kiedy po kilkunastu latach przerwy miałam nawrót choroby (wrzodziejące zapalenie jelita grubego) i mniej więcej po miesiącu chorowania OB wciąż było w normie, co niestety trochę mnie uśpiło i uspokoiło a w konsekwencji może miało wpływ na to, że nawrót był b. poważny, bo nie leczyłam się od początku tak jak powinnam. Teraz proszę lekarzy wyłącznie o CRP.

  4 lata temu
 3. 3

  Bardzo ciekawy artykuł

  2 lata temu
 4. 4

  Co oznacza nablonki plaskie dose liczne

  1 rok temu profil
 5. 5

  Rozumiem, że chodzi o osad moczu?Ilościowa ocena jest zwykle subiektywna i zależy od osoby oceniającej i jej doświadczenia. Niektóre laboratoria mają wystandaryzowane ilości i określają je dzięki oglądaniu osadu moczu w tzw. kamerach (płytkach do mikroskopowania), co z kolei pozwala na przeliczenie na 1 ml za pomocą odpowiedniego wzoru.

  1 rok temu profil
 6. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry