Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 20 lutego 2016

Liczba komentarzy: 0
Różnorodność morfologiczna erytrocytów — anizo- i poikilocytoza.

Autor wpisu
mgr Agnieszka Helis
mgr Agnieszka Helis

Podczas oceny rozmazu krwi obwodowej często skupiamy się wyłącznie na ilościowej i jakościowej ocenie układu białokrwinkowego, zapominając o istotności zmian w obrębie układu czerwonokrwinkowego. W związku z powyższym warto zwrócić uwagę na zmiany morfologiczne erytrocytów, które możemy napotkać w codziennej praktyce laboratoryjnej.

Występowanie różnych wariantów erytrocytów może wiązać się z wahaniami w obrębie wielkości, kształtu, stopnia wybarwienia oraz obecności nieprawidłowych struktur i wtrętów w cytoplazmie. Znalezienie w oglądanych preparatach charakterystycznych cech morfologicznych znacznie ułatwia dalszą diagnostykę.

Aby zrozumieć istotę pojawiających się zmian należy przytoczyć najpierw kilka podstawowych danych fizjologicznych i stosowanych powszechnie pojęć.

Za produkcję erytrocytów jest odpowiedzialny układ czerwonokrwinkowy. Krwinki czerwone powstają w procesie zwanym erytropoezą, który zachodzi w szpiku kostnym. Erytrocyty jako dojrzałe krwinki czerwone znajdują się we krwi obwodowej. Prawidłowy erytrocyt jest formą okrągłą, dwuwklęsłą w środku o średnicy od 6 do 9 um [1].

Specyficzny kształt erytrocytu zapewnia nadmiar powierzchni do objętości, co sprzyja wymianie gazowej i odkształcaniu krwinki.

W przypadku występowania różnic w zakresie wielkości erytrocytów mówi się o anizocytozie. Gdy w rozmazie pojawiają się krwinki o różnych kształtach mamy do czynienia z poikilocytozą. Wielobarwliwość krwinek czerwonych nosi miano polichromatofilii.

Anizocytoza

Pod...
Musisz być zalogowany, aby mieć dostęp do pełnej treści. Zaloguj się:

Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry