Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 27 października 2012

Liczba komentarzy: 0
Transport materiału biologicznego

Autor wpisu
mgr Agnieszka Helis
mgr Agnieszka Helis

Warunki transportu badanych próbek mają ogromny wpływ na wiarygodność uzyskanych wyników. Materiały biologiczne badane w różnych kierunkach mają odmienną temperaturę, zalecany sposób oraz maksymalny czas transportu.

Próbka może zostać dostarczona do laboratorium przez kuriera, pocztą pneumatyczną czy też osobiście przez pacjenta. W przypadku dużej odległości, a tym samym długiego czasu potrzebnego na dostarczenie próbki, należy unikać transportowania krwi pełnej.

Wyznacznik czasu i temperatura mają duży wpływ na poziom glukozy oraz potasu we krwi. Stężenie glukozy stopniowo obniża się wraz z upływem czasu. Największy spadek obserwuje się po 8 godzinach przechowywania w 30ºC. Po tym samym upływie czasu nieco mniejszy spadek odnotowuje się w 23ºC. W tych warunkach stężenie glukozy po 2 godzinach spada o 10%. Poziom glukozy jest najbardziej stabilny w 4ºC. Można zatem rzec, że stężenie glukozy spada wraz ze wzrostem temperatury. Poziom potasu wykazuje największą stabilność w temperaturze pokojowej. Uzyskana wartość zależy od aktywności Na-, K- ATP-azy, która także wykazuje zależność od temperatury. Wzrost temperatury wpływa także na fosforany nieorganiczne, zwiększając ich poziom ze względu na zmiany aktywności fosfataz w surowicy i erytrocytach.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku pewnych schorzeń podstawowych lub dodatkowych pacjenta, możliwe są aberracje od standardowo...
Musisz być zalogowany, aby mieć dostęp do pełnej treści. Zaloguj się:

Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry