Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 22 czerwca 2012

Liczba komentarzy: 0
Zakażenia pasożytnicze a podróże

Autor wpisu

Zbliżają się wakacje. Przeczytaj, jakie pasożyty możesz złapać w podróży…

Mobilność odgrywa znaczącą rolę w życiu osobistym i zawodowym wielu ludzi. Niestety wiąże się ona ze wzrostem ryzyka zachorowania na pewne choroby. Według analiz GUS największy wpływ na aktywny udział Polaków w turystyce ma wykształcenie, wysokość dochodu na osobę w gospodarstwie domowym i miejsce zamieszkania. Zagraniczna aktywność turystyczna osób z wyższym wykształceniem w 2009 r. była o 15,1% większa w porównaniu do osób z wykształceniem średnim (raport GUS).

Infekcje helmintami są istotnym problemem w niektórych rejonach kuli ziemskiej — nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań.

W związku ze wzrostową tendencją przemieszczania się ludzi wzrasta znaczenie diagnostyki bilharcjozy (Schistosoma), węgorczycy (Strongyloides stercoralis), filariozy (Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus) i toksokarozy (Toxocara canis, Toxocara cati) — czterech najpopularniejszych infekcji związanych z eozynofilią.

Holenderscy naukowcy postanowili zbadać wpływ krótkoterminowych wizyt na terenach endemicznych na prawdopodobieństwo wystąpienia określonych infekcji pasożytniczych. W tym celu w badanej grupie osób pobrano krew przed i po podróży. Przeprowadzono badania ilościowe granulocytów kwasochłonnych oraz testy na obecność odpowiednich przeciwciał we krwi. Na podstawie uzyskanych wyników określono czynniki ryzyka i oszacowano przydatność diagnostyczną eozynofilii. Badania wykonano na populacji ponad 1200 osób. Po pobycie w Azji nowe zachorowania na jedną z badanych parazytoz były niewielkie: schistosomatoza 0,51%, węgorczyca 0,25%, filarioza 0,25%, toksokaroza 0,08%. Wartość predykcyjna (PPV) eozynofilii w diagnostyce infekcji wynosiła 15% dla przebytych wcześniej  infekcji oraz 0% dla toczących się infekcji.

Migracja ludności przyczynia się do rozprzestrzeniania pasożytów

Badania poziomu granulocytów kwasochłonnych w rutynowych asymptomatycznych testach przesiewowych podróżników nie wydają się mieć dużego znaczenia diagnostycznego z powodu niskiej PPV.

 

Mimo niskiego odsetka bieżących infekcji pasożytniczych u badanych osób (0,8%) zaobserwowano, że aż 9,3% podróżujących przeszło infekcję. Ponad stu badanych, wcześniej zainfekowanych, ponownie zakaziło się tym samym pasożytem.

Podczas krótkoterminowych podróży do terenów endemicznych prawdopodobieństwo infekcji bilharcjozą, węgorczycą, filariozą i toksokarozą jest stosunkowo niewielkie. Należy jednak pamiętać, że wzrasta ono wraz z ilością wizyt, nawet krótkich.

Dokładne określenie współczynników infekcji helmintami wymaga poszerzonego spektrum diagnostycznego oraz przeprowadzenia licznych badań kohortowych.

Więcej o omawianym zjawisku przeczytać można tutaj.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry