Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 02 lutego 2012

Liczba komentarzy: 0
Biolog molekularny nowym wiceministrem w resorcie nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma troje nowych wiceministrów, są to: prof. Stanisław Karpiński (biolog molekularny), prof. Daria Nałęcz (historyk) i prof. Marek Ratajczak (ekonomista).

Prof. Stanisław Karpiński został nowym sekretarzem stanu w MNiSW. Jest on biologiem molekularnym, przez wiele lat  pracował w Szwecji, gdzie w 1994 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie biologii molekularnej roślin, a w 1999 roku – docenta (jest to odpowiednik polskiej habilitacji) na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Nauk Rolniczych Uniwersytetu Umea.

Z profilu prof. Karpińskiego na FB możemy dowiedzieć się, że lubi on między innymi: Justynę Kowalczyk, Jana Pawła II, portal gazeta.pl oraz filmy o Obcym.
W listopadzie 2004 roku uzyskał tytuł profesora fizjologii molekularnej roślin Uniwersytetu Sztokholmskiego. W 2009 roku otrzymał w Polsce tytuł profesora nauk biologicznych.

Obecnie pracuje na SGGW w Warszawie. Jego prace badawcze związane są z molekularną fizjologią roślin oraz z biotechnologią.

Zobacz profil nowego wiceministra na Facebooku: https://www.facebook.com/S.M.Karpinski

Prof. Karpiński będzie odpowiadał za procedury rozpatrywania wniosków o finansowanie nauki, realizację zadań finansowanych z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej, a także za działalność Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Pierwszym podsekretarzem stanu została prof. Daria Nałęcz. Będzie ona nadzorować wdrożenie reformy szkolnictwa wyższego. Nowa pani podsekretarz jest prywatnie żoną prof. Tomasza Nałęcza, doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego.

Drugim podsekretarzem stanu został prof. Marek Ratajczak. Będzie on odpowiadać za politykę finansową sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak zapowiada MNiSW, w połowie lutego na stanowisko podsekretarza stanu powołany zostanie chemik prof. Jacek Guliński. Odpowiadać będzie za politykę rozwoju i innowacyjności oraz pracę na rzecz zbliżenia nauki z gospodarką. Prof. Guliński będzie też zajmował się działaniami MNiSW wspierającymi rozwój infrastruktury i inwestycji na uczelniach publicznych. Prof. Jacek Guliński jest profesorem na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu. Był kierownikiem Uczelnianego Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM oraz zastępcą dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Jego osobę na stanowisko wiceministra rekomendowało Polskie Stronnictwo Ludowe.

Jak poinformowało MNISW, dotychczasowi podsekretarze stanu prof. Zbigniew Marciniak, prof. Witold Jurek i prof. Maciej Banach „po zrealizowaniu powierzonych zadań powrócą do swojej aktywności naukowej i akademickiej”. Dotychczasowa sekretarz stanu prof. Maria E. Orłowska obejmuje stanowisko wiceministra finansów.

Źródła: MNiSW, PAP, SGGW, Facebook

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry