Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 22 marca 2012

Liczba komentarzy: 0
Relacja z IV Kongresu Współczesnej Onkologii

W dniach 8-9  marca 2012 roku w Poznaniu odbyła się konferencja Termedii — IV Kongres Współczesnej Onkologii. W Kongresie pod patronem naukowym profesora Andrzeja Mackiewicza i dr hab. Piotra Wysockiego wzięło udział ponad 300 osób, w tym znakomici naukowcy zarówno z polskich jak i z zagranicznych ośrodków.

IV Kongres Współczesnej Onkologii

Tegoroczny Kongres, zatytułowany  „Kontrowersje i nowe strategie leczenia nowotworów” koncentrował się wokół dwóch nowoczesnych podejść terapeutycznych w onkologii: leczenia celowanego oraz immunoterapii. W programie konferencji znalazło się wiele ciekawych wystąpień omawiających najnowsze trendy w chemioterapii  i radioterapii nowotworów nerki, stercza, jajnika i piersi oraz czerniaka. Wiele miejsca poświęcono możliwościom stymulacji układu odpornościowego do zwalczania komórek nowotworowych.

Sposób diagnozowania i leczenia nowotworów przechodzi w ostatniej dekadzie istną rewolucję: warunkiem włączenia pacjenta chorego na niedrobnokomórkowego raka płuca do programu opartego o leczenie inhibitorami kinaz tyrozynowych, erlotynibem i gefitinibem, jest przeprowadzenie screeningu mutacji lub stwierdzenie amplifikacji genu EGFR – tym badaniom poświęcone było wystąpienie prof. Krzakowskiego, który przedstawił wady i zalety obu podejść diagnostycznych i wyraził opinię, że ze względu na lepszą standaryzację i trafniejsze prognozowanie odpowiedzi na leczenie, bardziej odpowiednim podejściem jest badanie mutacji.

Niezmiernie ciekawe było także wystąpienie dotyczące innowacyjnej metody separacji komórek nowotworowych z krwi obwodowej, zaprezentowane przez doc. Dworackiego.  Nowa metoda, opracowana przez polsko-niemiecki zespół pozwala na oddzielenie z krwiobiegu pacjenta nawet niewielkich ilości komórek metastatycznych pochodzenia nabłonkowego z wykorzystaniem specjalnych kaniul.  Wychwytują one pojedyncze komórki epitelialne prosto z żyły chorego.

Prof. Barciszewski mógł pochwalić się opracowaniem obiecującej strategii badania profilu metylacji tkanki nowotworowej w celu szybkiego określenia stopnia jej złośliwości. Podczas wystąpienia podkreślił znaczenie zaburzeń metylacji w rozwoju nowotworów mózgu i zaakcentował wagę szybkiej, nieinwazyjnej diagnostyki epigenetycznej, która ma szansę w przyszłości zastąpić biopsje tego narządu.

Wśród sprawozdań z najnowszych doniesień światowych świetnie wypadła prezentacja prof. Szczylika na temat leczenia sekwencyjnego raka nerki inhibitorami kinaz. Bardzo dobry wybór informacji z najświeższych doniesień literaturowych i z ostatniego ASCO. Z doświadczeń klinicznych licznych ośrodków wynika, że najskuteczniejszym schematem terapii celowana w raku nerki jest sekwencyjne podawanie sorafenibu, sunitynibu i inhibitorów m-TOR, a nie łączenie kilku inhibitorów naraz.

Niektóre z przedstawionych wykładów miały charakter wtórny. Większość wystąpień wzbudziła  jednak żywe zainteresowanie uczestników Kongresu i zachęciła do kuluarowych dyskusji.

Jeśli chodzi o samą organizację Kongresu -stała ona na odpowiednim poziomie, chociaż nie obyło się bez zgrzytów:  zbyt mało miejsca przeznaczono na sesję posterową, korytarz w której się odbywała był nie najlepiej oświetlony.  Drugim mankamentem były poślizgi czasowe- wystąpienie nie zawsze odbyły się w zaplanowanym czasie. Mimo tych drobnych niedociągnięć uważam, że Kongres wypadł  dobrze i okazał się bardzo dużym sukcesem naukowym i merytorycznym.

Zdjęcia z Kongresu można obejrzeć na stronie Termedii.

M.P.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry