Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 02 kwietnia 2012

Liczba komentarzy: 0
Relacja z Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów i Młodych Naukowców

23-24 marca 2012 roku w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy odbyła się „I Ogólnopolska Konferencja Doktorantów i Młodych Naukowców- Per scientiam ad salutem aegroti„. Przyciągnęła ona  badaczy zaczynających karierę naukową w ramach nauk biomedycznych i okazała się być dużym sukcesem merytorycznym i organizacyjnym.

Konferencja organizowana przez bydgoskie Collegium Medicum była pierwszą tego typu imprezą, bazującą na siedmioletniej tradycji wewnątrz-uczelnianych seminariów doktoranckich. W tym roku społeczność doktorantów postanowiła zorganizować seminaria jako część ogólnopolskiej konferencji. Wydarzeniu patronowali J.M. Prorektor prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, Kierownik i opiekun studiów doktoranckich prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, oraz Prodziekan Wydziału Lekarskiego  – prof. dr hab.n. med. Jan Styczyński.

Konferencja została podzielona na 3 bloki tematyczne: blok nauk biomedycznych,  kliniczny, oraz blok nauk o zdrowiu. W każdym z bloków prezentowane były obiecujące prace doktorantów i świeżo upieczonych doktorów z całego kraju, także z tak odległych jednostek jak krakowskie CMUJ czy białostocki Uniwersytet Medyczny. Tematyka była bardzo rozległa- od drobnoustrojów chorobotwórczych po choroby nowotworowe, od autyzmu po niedobory słuchu, od polimorfizmu genetycznego do stresu socjalnego.

Świetnym pomysłem okazał się wykład inauguracyjny prof. Styczyńkiego o publikowaniu i prezentowaniu. Wielkie brawa należą się także Komisjom oceniającym wystąpienia. Ich członkowie pełnili rolę nie tylko jurorów, ale przede wszystkim mentorów, którzy wskazywali słabe i mocne punkty każdego z wystąpień, ucząc tym samym prelegentów, jakich błędów unikać na przyszłość i co w swoich prezentacjach poprawić.

Podczas Konferencji wyróżniono najbardziej wartościowe i nowatorskie prace – znalazły się wśród nich m.in. praca Marty Nowackiej z Zakładu Farmakologii Katedry Farmakologii SUM w Katowicach na temat wpływu leczenia przeciwdepresyjnego stresu socjalnego w modelu szczurzym oraz rewelacyjna prezentacja Andrzeja Jarynowskiego (Karolinska Institutet) na temat matematycznego modelowania sieci kontaktów seksualnych w kontekście szerzenia się epidemii chorób przenoszonych drogą płciową. Główną nagrodę otrzymał Paweł Pięta (Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) za koncepcję innowacyjnego paska diagnostycznego do detekcji E. coli jako czynnika etiologicznego zakażeń układu moczowego. Poza prelekcjami zorganizowana była także sesja posterowa.

Co do organizacji konferencji, poważne firmy zajmujące się obsługą sympozjów mogłyby się dużo nauczyć od bydgoskich doktorantów! Wszystkie sesje przebiegały terminowo, akredytacja była świetnie zorganizowana, materiały zjazdowe były doskonałej jakości, catering zadowalający,  a program konferencji odpowiednio zbilansowany. Nie zabrakło także obowiązkowego na dobrych konferencjach biomedycznych programu artystycznego. W zasadzie jedynym minusem jaki mogę znaleźć była mniejsza od spodziewanej frekwencja drugiego dnia zjazdu i wypadnięcie z planu kilku prelekcji, ale jest to czynnik niezależny do organizatorów, więc nie jest to dla nich żadna ujma.

Jeżeli mam określić jednym zdaniem wrażenia z tej Konferencji, to ujmę je w sposób następujący:  bydgoska I Ogólnopolska Konferencja Doktorantów i Młodych Naukowców ma szansę stać się perełką wśród krajowych imprez przeznaczonych dla młodych naukowców- nie wiem jak Wy, ale ja będę z niecierpliwością oczekiwać kolejnej edycji, by móc w świetnej atmosferze porozmawiać o blaskach i cieniach pracy naukowej!

Jeszcze raz dziękuję organizatorom za wspaniałą, profesjonalnie przygotowaną konferencję!

 

O konferencji możecie przeczytać na stronie organizatorów oraz z krótkiej relacji zamieszczonej na stronie TVP


Marzena Pieronkiewicz

Konferencja okazała się dużym sukcesem. Gratulujemy!

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry