Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 23 listopada 2010

Liczba komentarzy: 5
Uczelnie wnioskują o zaostrzenie kar za plagiaty

Na początku listopada 2010 odbyła się w Bydgoszczy konferencja „Nierzetelność naukowa w Polsce”. Jej efektem jest zapowiedź Rektorów polskich uczelni, o wnioskowaniu do sądów o zaostrzenie kar za plagiaty. Jak uważają Rektorzy jedynie  bardzo wysokie kary finansowe będą skutecznym orężem do walki z plagiatami, które jak pisaliśmy niedawno, mogą dotyczyć nawet rektorów uczelni wyższych.

Bydgoska konferencja okazała się przełomem – rektorzy i naukowcy po raz pierwszy przyznali otwarcie, że problem plagiatu istnieje, jest bardzo powszechną patologia polskiej nauki, a stosowane przez uczelnie rozwiązania do walki z tym procederem są po prostu nieskuteczne. O naruszeniu praw autorskich i uzyskiwaniu awansu naukowego w oparciu o cudze prace dyskutowali Rektorzy, Prorektorzy, Dziekani, rzecznicy dyscyplinarni i członkowie komisji dyscyplinarnych z wielu uczelni.

Po raz pierwszy Rektorzy otwarcie mówią STOP plagiatom
Pokazywali oni przykłady, że np. w USA osoby popełniające plagiat trafiają do wiezienia i płacą olbrzymie odszkodowania. W naszym Kraju  osoby kradnące cudze publikacje i wyniki są praktycznie bezkarne.

Na konferencji po raz pierwszy publicznie mówiono o najsłynniejszych polskich plagiatorach ostatnich lat pokazując na ich przykładzie negatywne skutki dla ich uczelni oraz dla całej polskiej nauki: analizowano przypadki prof. Mirosława Krajewskiego, któremu Komisja ds. Stopni i Tytułów odebrała habilitację z powodu plagiatu na UMK w Toruniu, prof. Ryszarda Andrzejaka – zawieszonego niedawno Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu, który przywłaszczył sobie w rozprawie habilitacyjnej 60 stron autorstwa innych osób, czy prof. Franciszka Nowaka który sfałszował recenzję własnego skryptu 🙂  na Akademii Bydgoskiej.

Konferencja ma być początkiem zmian, które oczyszczą uczelnie z plagiatorów. Uczestnicy konferencji mówią otwarcie, że to przełom w sposobie myślenia o plagiacie – które rysuje się jako bardzo powszechne i złożone zjawisko, dotyczące zarówno najbardziej znanych,  jak i mniejszych ośrodków akademickich. Konferencja „Nierzetelność naukowa w Polsce” ma się odbywać co roku.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 5

 1. 1

  To się zaczyna w szkole i na studiach. Co roku mówię moim studentom, że odpisywanie jest niemoralne i nieetyczne. Uważają chyba, że to bardzo zabawne stwierdzenie. Mają poczucie, że odpisywanie jest powszechnie akceptowane – również przez prowadzących zajęcia.
  Jak się odpisuje na kolokwium i na egzaminie, potem trochę poprzepisuje kawałki pracy inżynierskiej, licencjackiej i magisterskiej z sieci, to na końcu można i odpisać rozprawę habilitacyjną. No bo, czemu nie – właściwie? Dlatego nie wierzę w walkę środowiska akademickiego z plagiatami.

  7 lat temu profil
 2. 2

  Niestety sprawdza się stare porzekadło: czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci..
  Takie zachowania trzeba likwidować od samego początku zanim staną się nawykiem. Jednakże czy walka z plagiatami okaże się skuteczna? To trudno przewidzieć, ale chyba warto spróbować.

 3. 3

  I to jest jedna z tych rzeczy w USA, którą całym sercem popieram . U nich od podstawówki dzieci wiedzą, że za ściąganie są takie konsekwencje, że nie warto nawet próbować – i to rzeczywiście wchodzi w krew. U nas przymyka się na to oko od najmłodszych lat i skutki widać od razu :/

  7 lat temu profil
 4. 4

  Z drugiej strony, przykład powinien iść od góry. Polacy ogólnie przyzwyczajeni są do roli odtwórczej a nie twórczej, a nowe pokolenia dostały do ręki potężne narzędzie plagiatorskie: klawisze ctrl +c i ctrl+v…

 5. 5

  No tak. Niestety musi stać ktoś „z biczem” nad nami, żeby było mniej plagiatów. To chyba jedyne wyjście. Powinniśmy opierać się raczej na uczciwość twórcy, ale prawdopodobnie nie zdałoby to egzaminu.

 6. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry