Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 25 kwietnia 2012

Liczba komentarzy: 0
(Między)Narodowy Dzień DNA

25 kwietnia. Ta data ma dla światowej genomiki niezwykłe znaczenie. To tego dnia w roku 1953 oraz 2003 ogłoszono wyniki badań, które stały się dwoma kamieniami milowymi dla nauk biomedycznych. Wiecie o jakich odkryciach mowa?

25 kwietnia 1953 roku ogłoszono wszem i wobec,  że wiadomo jak  skonstruowane jest DNA. Wtedy to ukazała się praca Cricka, Watsona i Wilkinsa (bazująca na wynikach Rosalind Franklin), w której badacze publikują strukturę podwójnej helisy.

Pół wieku później, także 25 kwietnia NIH wydaje komunikat, że nadchodzi finał projektu Human Genome Project. Nie był to ostateczny koniec projektu, jednak dla upamiętnienia 50-tej rocznicy rozwiązania struktury DNA, ta data na stałe zostaje skojarzona z zakończeniem HGP.

W USA „Narodowy Dzień DNA” został proklamowany przez Senat na 25 kwietnia 2003 roku i miał być jednorazowym świętem, upamiętniającym 50 lat DNA. Okazało się jednak, że święto na stałe weszło do kalendarza jako nieoficjalne święto biologów molekularnych. Obchody „DNA DAY” są corocznie organizowane m.in. przez National Human Genome Research Institute. Oficjalnie w Stanach Dzień DNA zaczął obowiązywać 3 lata temu i od tego czasu zdobywa popularność także w innych krajach. Świętować będzie European Society of Human Genetics.

Dzień DNA nie ominął także Polski! W ramach obchodów Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka rozpowszechnia informację o międzynarodowym konkursie prac literackich. Instrukcję w języku polskim dotycząca  przygotowania prac można znaleźć na  stronie PTDL.

DNA DAY
Dzień Podwójnej Helisy- wielkie święto wszystkich Biologów Molekularnych

 

Źródła:

ESHG

NHGRI

PTDL

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry