Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 14 maja 2011

Liczba komentarzy: 0
Noc Muzeów w Warszawie — 14/15 maja

Już dzisiaj w Warszawie odbędzie się Noc Muzeów, której motywem przewodnim będzie postać Marii Skłodowskiej-Curie. Na odwiedzających warszawskie muzea czeka wiele atrakcji, w tym gra miejska śladami polskiej noblistki, pokazy Kopernik na kółkach, wycieczki rowerowe i pokazy ciał niebieskich. W tym roku uczestnicy Nocy będą mogli wybrać się do któregoś z aż 230 warszawskich muzeów.

Noc Muzeów, Warszawa 2011 — plakat

Z okazji obchodzonego w Polsce Roku Marii Skłodowskiej-Curie oraz Międzynarodowego Roku Chemii organizatorzy Nocy Muzeów zapraszają gry terenowej na warszawskich ulicach Śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Napromieniuj się wiedzą. Jej uczestnicy dowiedzą się jak pracowała uczona, kiedy najbardziej lubiła jeździć na rowerze i czym były „małe curie”. Gra rozpocznie się o godzinie 18 na Placu Bankowym.

Życie polskiej noblistki przybliży również spektakl Okruchy — Rentgen duszy wystawiany przez A3Teatr o godzinie 21 na Krakowskim Przedmieściu, przed Domem Polonii.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało prezentację pod tytułem  Przenikliwość promieniowania. Od godziny 20 będzie można oglądać scenki z życia noblistki, które w dowcipny sposób ukażą jej odkrycia. Tej nocy w Muzeum będzie można obejrzeć pokaz mody nawiązujący do lat 1860-1935 oraz demonstrację tworzenia wiązań chemicznych przy pomocy widowiskowej animacji na fasadzie budynku.

Rowerową Noc Muzeów, ochrzczoną mianem Tandem z Marią, przygotowało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Rowerzyści będą zwiedzać miejsca związane z noblistką, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, odwiedzą grobowiec rodzinny Skłodowskich i wysłuchają opowieści o związkach uczonej z hotelem Bristol i hotelem Europejskim.

W Muzeum Techniki oprócz stałych ekspozycji będzie można zobaczyć zestaw doświadczeń Ciekawa fizyka. Wśród atrakcji znajdzie się również Spotkanie z gwiazdami, czyli oglądanie przez teleskopy ciał niebieskich. Pokaz skomentują astronomowie.

Centrum Nauki Kopernik proponuje mobilne animacje i pokazy prostych doświadczeń naukowych.

W Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, zespół paleontologów zaprezentuje  ekspozycję szkieletów wielkich dinozaurów z pustyni Gobi, triasowego cmentarzyska płazów w Krasiejowie, a także realistycznie wykonaną rekonstrukcję australopiteka Lucy.

Noc Muzeów będzie też wyjątkową okazją do zwiedzenia Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego i jedynego w Polsce akceleratora ciężkich jonów.

Program warszawskiej Nocy Muzeów można znaleźć tutaj

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry