Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 września 2012

Liczba komentarzy: 0
Odbyła się akcja – ZDEMASKUJ CHŁONIAKA

W sobotę, 15 września z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach odbyła się ogólnopolska akcja „Zdemaskuj Chłoniaka”.  W ramach akcji stowarzyszenie „Przebiśnieg” rozdawało ulotki i prowadziło akcje uświadamiające na temat chłoniaków, ich wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia. Przypominano, że pod nazwą „chłoniak” kryje się bardzo różnorodna grupa około 70 nowotworów układu immunologicznego. Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach jest obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Lymphoma Coalition – międzynarodowej organizacji, zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów z całego świata.

W Polsce co roku diagnozuje się ok. 8 tys. nowych przypadków chłoniaka, a liczba ta stale wzrasta – szczególnie w 6. i 7. dekadzie życia.  Chłoniaki umiejscawiają się najczęściej w węzłach chłonnych, śledzionie, migdałkach, szpiku kostnym i krwi, naciekają też między innymi żołądek, piersi, serce, nos – co komplikuje proces diagnostyczny oraz leczenie.

Im wcześniej zdiagnozuje się ta chorobę, tym szanse na wyleczenie są większe – niestety Polsce chłoniaki ciągle są rozpoznawane dopiero w stadium zaawansowanym. Organizowana od 2008 r. kampania społeczno-edukacyjna „Zdemaskuj chłoniaka” ma przyczyniać się do zmiany tej sytuacji miedzy innymi poprzez zwiększenie świadomości społecznej na temat chłoniaków.

Patronat honorowy nad kampanią objęła Polska Unia Onkologii i Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Akcja Zdemaskuj Chłoniaka odbyła się w sobotę w większym miastach w Polsce

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry