Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 07 listopada 2010

Liczba komentarzy: 0
Rektor odwołany, dziekan Wydziału Lekarskiego wrocławskiej AM zostaje

Rozłam we wrocławskiej Akademii Medycznej, która w zeszły piątek została podzielona po głosowaniu Senatu i Rady Wydziału Lekarskiego. 5 listopada 2010 Senat w obecności Rektora zdecydował o jego odwołaniu. Pani Dziekan Wydziału Lekarskiego zachowała swoje stanowisko. Zadecydował o tym zaledwie jeden głos.

Wniosek o odwołanie Rektora, prof. Ryszarda Andrzejaka tydzień temu  złożyła do Senatu Akademii Medycznej we Wrocławiu minister zdrowia Ewa Kopacz. Chciała w ten sposób przerwać spór pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Rektorem. Była to też reakcja na sam konflikt trawiący Akademię Medyczną od ponad dwóch lat.

Rektorowi zarzuca się  plagiat ponad 60 stron autorstwa innych badaczy w pracy  habilitacyjnej. Uczelnia przez ponad dwa lata odmawiała zbadania sprawy i wyciągnięcia w przypadku udowodnienia plagiatu konsekwencji wobec Rektora.

Odwołany przez Senat Rektor Ryszard Andrzejak
Efektem skandalu w Akademii i stanięcia murem za Rektorem części Wydziału Lekarskiego, w tym Pani Dziekan, Akademia straciła prawo nadawania habilitacji.

W  tajnym głosowaniu Senatu wzięły udział 33 osoby z 35-osobowego składu. Za odwołaniem Rektora opowiedziało się 18 Senatorów, przeciw było 11, czterech wstrzymało się od głosu.

Teraz sprawą Rektora zajmie się  Uczelniane Kolegium Elektorów, które głosować będzie po rzetelnym zbadaniu sprawy plagiatu – co może stać sie dopiero w lutym 2011.

Swoje stanowisko zachowała Dziekan Wydziału Lekarskiego wrocławskiej AM – Prof. Jolanta Antonowicz-Juchniewicz. Uratował ją fakt, że nad jej ustąpieniem decydował nie Senat, ale Rada Wydziału.

Część  członków uważa, że to właśnie z winy Pani Dziekan Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów zabrała Wydziałowi uprawnienia habilitacyjne. Pani Dziekan uważana jest za osobę zaufaną Rektora. To między innymi fragmenty jej pracy znalazły się w jego rozprawie  habilitacyjnej. Za pozbawieniem jej funkcji, w tajnym głosowaniu opowiedziało się 41 członków rady. Przeciwko opowiedziały się 42 osoby.

Więcej na filmikach z Gazeta.tv:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/10,105727,8611452,Czesc_naukowcow_chce_odwolania_Ryszarda_Andrzejaka.html

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/10,88292,8618687,Senat_AM_za_odwolaniem_rektora_Ryszarda_Andrzejaka.html

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry