Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 20 sierpnia 2013

Liczba komentarzy: 3
Sprawdź, czy Twój alkohol truje

Grupa sześciu studentów z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed postanowiła wziąć udział w międzynarodowym konkursie biologii syntetycznej iGEM. Studenci wybrali zadanie, którym jest stworzenie bakterii wykrywającej metanol w etanolu.

Alkohol spożywczy bywa zanieczyszczony trucizną, jaką jest metanol. Powyżej określonych stężeń może on doprowadzić do bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu, takich jak utrata wzroku, czy nawet śmierć. Studenci stwierdzili więc, że warto byłoby opracować łatwą metodę wykrycia metanolu w etanolu bez wykorzystania zaawansowanych technik laboratoryjnych.

Projekt opiera się na stworzeniu prostego systemu, w którym po wkropleniu zawiesiny bakterii do rozcieńczonego alkoholu, przy obecności metanolu roztwór zmieniałby barwę dzięki produkcji barwnika przez bakterie. Do tego zostanie wykorzystany promotor, czyli fragment DNA odpowiedzialny za produkcję białka, zależny od metanolu. Po zetknięciu z metanolem bakteria będzie produkować barwnik, a następnie obumierać.

Wesprzyj Polskich studentów!

Studenci potrzebują funduszy na odczynniki i drobne sprzęty laboratoryjne. Część kwoty już zgromadzili, jednak przeprowadzanie badań biotechnologicznych jest bardzo drogie. Pozwól im zabłysnąć na polu międzynarodowym, gdzie będą mogli godnie reprezentować Polską naukę. Projekt kończy się przedstawieniem wyników na forum europejskim poprzez uczestnictwo w konferencji w Lyon we Francji. Jeśli okaże się on wystarczająco nowatorski i ciekawy, studenci awansują do etapu II, w którym wyniki zostaną przedstawione na konferencji w MIT. Być może z Waszym wsparciem osiągną cel. Pokażmy, że Polscy studenci też potrafią!

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez studentów:

Sprawdź, czy Twój alkohol truje

Konkurs naukowy

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 3

 1. 1

  Wszystko super i bardzo bardzo bardzo życzę powodzenia 🙂 ale to nasze wsparcie na czym ma polegać? Szukacie w ten sposób sponsorów czy jakaś narodowa zrzuta w planach?

  4 lata temu
 2. 2

  I jedno, i drugie. Sponsorzy, jak i firmy mile widziane. Prywatnie również można wesprzeć projekt na stronie http://polakpotrafi.pl/projekt/wykrywanie-metanolu-w-etanolu Szkoda, że żaden producent sprzętu i odczynników serio się tym nie zainteresuje – to by była dla niego świetna reklama. Koleżankom i kolegom życzę powodzenia!

  4 lata temu profil
 3. 3

  No to warto chyba ten link w artykule umieścić, nie każdy czyta komentarze 😉

  4 lata temu
 4. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry