Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 marca 2011

Liczba komentarzy: 0
Stypendia dla studentów bez papierka

Autor wpisu

Myśleliście już może o swojej przyszłej karierze? A może macie ochotę na przygodę z praktyczną częścią nauki, ale nie wiecie jak się za to zabrać? Laboratoria nie są zarezerwowane jedynie dla studentów od trzeciego roku wzwyż.

Niechęć do spędzania dodatkowych godzin na uczelni wcale nie musi skazywać was na przeciętność – zawsze możecie zafundować sobie darmowe wakacje w innym kraju, na zupełnie innej uczelni. Oto kilka propozycji stypendiów przeznaczonych dla osób nawet bez licencjatu.  Te niezwykle ciekawe oferty wcale nie muszą pozostawać poza zasięgiem waszych możliwości.

 

 

Wiedeń- Vienna Biocenter Summer School

Termin składania aplikacji: luty

Czas: 10 tygodni, wakacje

O stypendium mogą starać się studenci, którzy ukończyli drugi rok studiów. Potencjalny kandydat powinien wykazać się dobrymi wynikami w dotychczasowym przebiegu studiów, a także potrafić sprecyzować swoje zainteresowania badawcze, których przedstawienie jest wymagane. Językiem wykładowym jest angielski, więc nie należy przejmować się nieznajomością niemieckiego.

Wyjazd stypendialny może stać się okazją do pożytecznego spędzenia wakacji w ciekawym miejscu
Warto przejrzeć grono naukowe znajdujące się w poszczególnych zakładach, ponieważ niezbędnym elementem przy przystępowaniu do rekrutacji jest określenie z którymi z szefów laboratoriów uczestnik chciałby współpracować. Można wskazać trzy osoby. Pocieszające jest to, że nie trzeba kontaktować się z nimi samodzielnie, ponieważ zajmuje się tym koordynator. To, że dany prowadzący nie jest zainteresowany kandydatem, jeszcze o niczym nie świadczy. W takiej sytuacji zakwalifikowana osoba trafi do innego zespołu badawczego, nie tracąc tym samym szansy na stypendium.

Niewątpliwie warto posiadać choćby skromne umiejętności w zakresie podstawowych technik biologii eksperymentalnej, które jednak, siłą rzeczy, nabywamy w czasie studiów na macierzystym uczelni.

Dużym plusem tej propozycji jest to, że na studentów czeka aż 30 miejsc. Wiedeński ośrodek zapewnia również doskonałe warunki materialne, gwarantując młodym naukowcom darmowe zakwaterowanie, co nieczęsto się zdarza. Dwuosobowe pokoje są wyposażone między innymi w łazienkę i dostęp do Internetu. Ponadto każdy student może liczyć na stypendium  w wysokości 800 euro miesięcznie oraz bilet komunikacji miejskiej, ważny także w weekendy. Każdy uczestnik otrzyma też zwrot kosztów podróży do Wiednia.

 

Amgen Scholars Programme– trzy możliwe lokalizacje w Europie

Termin składania aplikacji: luty

Czas: 10 tygodni, wakacje

 

Ta oferta stypendialna jest skierowana także do studentów młodszych lat studiów. Czytając o niej, na samym początku możemy wprawdzie odnieść wrażenie, że należy mieć znaczący dorobek naukowy, ale po bliższym zapoznaniu się z treścią strony internetowej okazuje się, że doświadczenie badawcze nie jest jednak koniecznie wymagane.

Są trzy ośrodki w Europie ( i kilka w USA), do których można wyjechać w ramach tego stypendium:  Karolinska Institutet (Szwecja), Ludwig-Maximilians-Universität München (Niemcy) oraz University of Cambridge (Wielka Brytania). Ponieważ krajem najczęstszej migracji Polaków jest Anglia, najbardziej przydatne wydają się być informacje dotyczące stypendium Amgen w Cambridge.

Stypendyści kwaterowani są w St Edmund’s College, w pokojach z łazienką. Przysługują im  dwa posiłki dziennie. Poza tym otrzymują 1000 funtów na cały wyjazd. Należy wspomnieć, że obowiązkowym punktem jest udział we wrześniowym Annual Symposium.

Pewną wadą oferty jest to, że uczestnik samodzielnie musi znaleźć opiekuna naukowego. Odpowiedniej osoby należy szukać w bazie znajdującej się na stronie uczelni (w której znajdują się także osoby, które w danym roku nie chcą uczestniczyć w programie) lub na własną rękę.

W odmienny sposób rozwiązano ten problem w Babraham Institute, także mieszczącym się w Cambridge. Także i tam można znaleźć miejsce w ramach Amgen Scholars Programme. Koordynatorem letnich stypendiów w Babraham Institute jest Anja Drozd. To do niej należy wysłać maila ze swoim CV, a także listą osób, u których chcielibyśmy spędzić takie nietypowe wakacje na uczelni. Moim zdaniem, to jedyny realny sposób na zdobycie stypendium, gdyż znalezienie opiekuna praktycznie gwarantuje otrzymanie jednego
z 25 stypendiów.

Warto zaznaczyć, że można aplikować jednocześnie do wszystkich trzech lokalizacji, a w każdej jest po 25 miejsc do zdobycia.

 

Dublin – DiaMonD (Diagnostics for Monitoring Disease) UREKA programme

Termin składania aplikacji: 20 marzec

Czas: 10 tygodni, wakacje, zaczyna się w połowie czerwca

W ramach tego stypendium studenci bez papierka będą prowadzić niezależne badania z grupą badawczą w Instytucie Diagnostyki Biomedycznej (BDI) na uniwersytecie w Dublinie. 10 osób, którym uda się zdobyć stypendium otrzyma 300 euro tygodniowo. Poza tym zagraniczni studenci kwalifikują się do dodatkowego dofinansowania.

Studenci będą także uczestniczyć w warsztatach z umiejętności komunikacji, umiejętności prezentacji i tworzenia raportów, a także własności intelektualnej i komercjalizacji badań naukowych. Wyniki swoich badań uczestnicy zaprezentują na jednodniowym sympozjum pod koniec wyjazdu.

Dokumenty, które należy przygotować to: CV, formularz wniosków, list motywacyjny oraz dwa listy polecające od pracowników akademickich. Podejrzewam, że ostatni punkt jest już nieaktualny, ponieważ pod tym adresem http://www.newscientiststudy.com/study/job/diamond-diagnostics-for-monitoring-disease-ureka-programme-dublin-republic-of-ireland-1400720593.htm zamieszczono nowy formularz aplikacyjny, pozbawiony informacji o konieczności niepokojenia grona akademickiego.

Starając się o stypendium, nie należy zapominać, że warto dysponować dodatkowymi atutami w postaci działalności w kołach naukowych, uczestnictwa w konferencjach czy stażu laboratoryjnego. Takie doświadczenia wskazują, że jest się rzeczywiście zainteresowanym zawodem, w który inwestuje się lata studiów.

Kiedy okaże się, że wasza kandydatura została jednak odrzucona, zamiast zniechęcać się porażką, lepiej jest zgłosić się do konkursu o kolejne stypendium. Wysyłając liczne aplikacje, zwielokrotnicie swoją szansę na zagraniczny wyjazd. Dzięki niemu zdobędziecie bardzo cenne, w kontekście waszej przyszłej pracy, umiejętności pod okiem światowej klasy specjalistów. W wolnych chwilach możecie z kolei zwiedzić kraj, do którego pojedziecie, nauczyć się języka, nawiązać nowe znajomości z młodymi naukowcami z całego świata i przeżyć niezapomniane, darmowe wakacje. Nawet bez papierka.

Pod poniższym adresem znajdziecie informacje dotyczące kilku innych, nieopisanych wyżej, stypendiów.

http://naukazagranica.pl/stazzagranica.html

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry