Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 20 kwietnia 2012

Liczba komentarzy: 2
Amerykanie opracowali test z krwi wykrywający depresję u młodzieży

W najnowszym numerze czasopisma „Translational Psychiatry” (open access), amerykańscy badacze opublikowali nowatorski test pozwalający na podstawie badania krwi zdiagnozować depresję u nastolatków.

W przypadku nastolatków trafna diagnoza depresji jest niezwykle ważna – jednak jest ona bardzo trudna ze względu na częste wahania nastroju towarzyszące zmianom hormonalnym. Jednak depresję u nastolatków należy traktować bardzo poważnie. Wiadomo, że brak odpowiedniej interwencji w przypadku depresji może doprowadzić młodych ludzi nie tylko do sięgnięcia po alkohol i narkotyki, ale nawet do nawet prób samobójczych.

Autorzy publikacji dzięki badaniom przeprowadzonym na szczurach zidentyfikowali biomarkery depresji nastolatków – geny, których aktywność może być oznaką depresji. Przeanalizowali oni aktywność 52 genów w próbkach krwi pobranych od 28 osób w wieku od 15 do 19 lat – 50 proc. badanych cierpiała na depresję.

Wyniki okazały się zaskakujące: aktywność 11 z tych genów (MARCKS, MAF, FAM46A, NAGA, UBE3A, CD59, ATP11C, RAPH1, SCAPER/ZNF291, TLR7 i IGSF4A/CADM1) była skorelowana z wystąpieniem depresji. Z kolei nieprawidłowa aktywność 12 innych genów towarzyszyła przypadkom nastolatków, którzy cierpieli na depresję połączoną ze stanami lękowymi.

Zdaniem autorów publikacji odkrycie to ułatwi traktowanie depresji jako stanu chorobowego zarówno przez lekarzy jak i pacjentów. Nowy test powinien pomóc nie tylko zdiagnozować chorobę, ale wskazać właściwą metodę terapii i przyspieszyć leczenie depresji.

Publikacja źródłowa: Discovery of blood transcriptomic markers for depression in animal models and pilot validation in subjects with early-onset major depression.

Amerykanie opracowali test z krwi wykrywający depresję u nastolatków

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Ciekawe. Czemu się tej metody nie zastosuje u dorosłych? Może po prostu to nowa metoda na zmuszania ludzi do kupowania leków? Polecam broszurę „Psychiatria jest kupiona przez przemysł farmaceutyczny” wydaną przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
  Można się dowiedzieć z niej na przykład, że kampanię dotyczącą konieczności leczenia „fobii społecznej” lekami SSRI finansowała firma, która pół roku później wprowadziła nowy lek tego typu.
  Wniosek jest jeden – zanim pójdziesz do lekarza, upewnij się, że dostaje w łapę od producenta wszystkich typów leków. Wtedy będzie obiektywny.

  5 lat temu
 2. 2

  Jeszcze jedno: zarówno opis chorób, jak i sposoby terapii różnią się w USA i Europie. W USA na przykład nie wyróżnia się osobowości emocjonalnie niestabilnej typu impulsywnego i borderline (są traktowane jako jedno zaburzenie, choć prawdopodobnie mają różne przyczyny) oraz nie uwzględnia się różnic kulturowych w diagnozowaniu depresji.

  5 lat temu
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry