Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 18 lipca 2011

Liczba komentarzy: 1
Biotechnologia na Uniwersytecie Szczecińskim — zostać liderem przyszłości

Jestem tegoroczną absolwentką studiów biotechnologicznych, prowadzonych na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego i chciałabym nieco przybliżyć ich profil przyszłym biotechnologom.

Na US biotechnologię można studiować w ramach studiów I i II stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata i pozwalają na zaznajomienie się z szeroką gamą przedmiotów takich jak: biologia komórki, embriologia roślin, informatyka, chemia organiczna, roślinne i zwierzęce kultury in vitro, mikrobiologia, biochemia, genetyka, inżynieria bioprocesowa, enzymologia, samooczyszczanie się wód czy też metody biotechnologii stosowane w ochronie środowiska. Nie ma tu podziału na specjalizację, co pozwala studentom bliżej poznać różne działy biotechnologii. Zakres teorii do przyswojenia jest duży. Często w krótkim czasie student musi opanować materiał z różnych przedmiotów. Pod koniec drugiego roku studenci wybierają katedry w których później pracą pracę licencjacką. Niestety, oprócz Katedry Biologii Komórki żadna inna nie daje możliwości napisania pracy badawczej, a jedynie teoretycznej, opartej na wynikach badań innych naukowców. Wymagane jest korzystanie z artykułów anglojęzycznych, co pozwala studentom podszkolić medyczne słownictwo.

Studia magisterskie trwają dwa lata. Student może zmienić katedrę lub pozostać w tej, w któej pisał pracę licencjacką. Na pierwszym roku studiów II stopnia przedmiotów jest znacznie mniej niż w latach poprzednich. Student zaznajamia się między innymi z bioinformatyką, ekonomiką produkcji czy biotechnologią nasion. Uczęszcza na seminaria i pracownię magisterską. Natomiast drugi rok studiów przeznaczony jest na prowadzenie własnych badań. Ze względu na to, że jeden rok może być niewystarczający do uzyskania pożądanych wyników, w niektórych katedrach studenci mogą przychodzić do laboratorium już na pierwszym roku.

Zajęcia praktyczne odbywające się na US prowadzone są w grupach kilkuosobowych. W takich warunkach nie wszyscy studenci mają możliwość bezpośredniego przeprowadzania badań. Dodatkowo w ciągu pięciu lat studiów student ma obowiązek odbyć miesięczne praktyki, ale w tak krótkim czasie nie ma możliwości poznania zasad panujących w danym laboratorium oraz zdobycia dodatkowych umiejętności.

Studenci mają możliwość poszerzania swojej wiedzy w kołach naukowych. Sukcesywnie rozwija się również program „Erasmus” umożliwiający wymiany studentów w każdym semestrze lub też wakacyjne praktyki. W latach 2009-2015 na Wydziale Nauk Przyrodniczych realizowany jest także projekt „Uniwersytet Szczeciński — lider przyszłości”. Wartość projektu to ponad 10 milionów złotych, z czego około milion zostanie wydany na sprzęt do pomieszczeń dydaktycznych, komputerowych i laboratoriów. Jest to niezbędne, gdyż niektóre katedry wyposażone są w przestarzały sprzęt laboratoryjny.

Absolwent biotechnologii jest przygotowany teoretycznie, a także praktycznie do podjęcia pracy w różnych dziedzinach związanych z biotechnologią na przykład: w przemyśle spożywczym, paszowym, farmaceutycznym. Zna metody biologii molekularnej między innymi: techniki PCR, cytometrii przepływowej, metody sekwencjonowania genomu oraz hodowli komórek i tkanek in vitro. Biotechnologia jest niezwykle ciekawym kierunkiem, przeznaczonym dla osób ambitnych, jednakże wybierając te studia warto wziąć pod uwagę wciąż nienajlepszy stan branży biotechnologicznej w Polsce i trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy.

Anita Lewandowska

Budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Bardzo ciekawy tekst, więcej takich brawo dla autora.

  6 lat temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry