Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 28 lipca 2011

Liczba komentarzy: 8
Biznes w biotechnologii — unikatowe studia podyplomowe JCI i WBBiB UJ

Czy prowadzenia biznesu w biotechnologii można się nauczyć? Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI), które we współpracy z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowało unikatową ofertę studiów podyplomowych „Biznes w biotechnologii”, twierdzi stanowczo, że tak.

„Pomysł na utworzenie interdyscyplinarnych studiów podyplomowych dotyczących przedsiębiorczości w naukach przyrodniczych (life science) zrodził się jako potrzeba czasów — mówi dr Tomasz Panz, adiunkt na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i zarazem kierownik studiów. „Od lat obserwujemy losy absolwentów biotechnologii i widzimy jak wielu z nich niestety opuszcza Polskę. Z punktu widzenia naszego kraju to marnotrawstwo zdolni, świetnie wykształceni ludzie nie znajdują swojej niszy zawodowej na miejscu.” — dodaje dr Panz.

Ideą studiów podyplomowych „Biznes w biotechnologii” jest wykształcenie grupy menedżerów, czy też naukowców przygotowanych do prowadzenia działalności gospodarczej zorientowanej na transfer technologii i komercjalizację badań naukowych. Studia mają na celu promocję przedsiębiorczości branży life science, motywować do zakładania nowych firm.

Warto zauważyć, że inicjatywy zmierzające do uruchamiania nowych kierunków studiów będących połączeniem interdyscyplinarnych dziedzin nauki są w Polsce rzadkością. Jednakże dr Panz uważa, że przedsięwzięcie to ma ogromną szansę powodzenia z uwagi na zapotrzebowanie na nowatorskie firmy w skali kraju.

Wydaje się, że to XXI wiek będzie wiekiem rozkwitu biotechnologii w Polsce. Świadczy o tym liczba powstających ostatnio firm, szczególnie w zakresie szeroko pojętej biotechnologii medycznej oraz dobre perspektywy ekonomiczne widoczne w tej branży. Te przesłanki wskazują na potrzebę kształcenia specjalistycznej kadry o szerokich horyzontach: od ekonomii, poprzez zarządzanie, do wiedzy z zakresu life science i ochrony własności intelektualnej. To jest właśnie zadanie tworzonych studiów podyplomowych.

Kwalifikacje absolwenta:

Absolwent studiów podyplomowych „Biznes w biotechnologii” uzyska wiedzę teoretyczną i stosowaną dotyczącą praktycznych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej w biznesie life science (organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem), ze szczególnym uwzględnieniem biotechnologii oraz przy założeniu intensywnego wdrażania procesów transferu technologii i zarządzania innowacjami.

• Absolwent zdobędzie umiejętności organizowania pracy zespołowej i kierowania zespołami oraz skutecznego komunikowania się, negocjowania i przekonywania.

• Absolwent zostanie przygotowany do pracy w: przedsiębiorstwach działających w obszarze biotechnologii i przemysłów pokrewnych, jednostkach zaplecza naukowo-badawczego przemysłu biotechnologicznego i przemysłów pokrewnych.

• Absolwent będzie przygotowany do pracy na stanowiskach: specjalistycznych w systemie zarządzania, menedżerów średniego i wyższego szczebla, doradców i konsultantów w organizacjach o charakterze gospodarczym lub publicznym, a przede wszystkim do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Innowacyjność oferty:

1) Wykładowcy to przede wszystkim praktycy (menedżerowie, członkowie kadry zarządzającej) rozwijający przedsiębiorstwa w branży life science, w tym goście spoza granic Polski — eksperci z zakresu transferu technologii, marketingu i zarządzania z Wielkiej Brytanii, Rosji i Stanów Zjednoczonych, Szwecji; Wykłady teoretyczne dotyczące nauk przyrodniczych będą realizowane pracowników naukowych Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

2) Projekt zakłada współpracę z Partnerami — czołowymi polskimi uczelniami prowadzącymi nauczanie w zakresie biotechnologii;

3) Przy wykorzystaniu zasobów Partnerów część wykładów odbywać się będzie w trybie video-konferencji (zajęcia prowadzone w miejscu lokalizacji uczelni partnerskiej);

4) Podstawą zajęć będą analizy przypadków (case studies).

Dalsze, bardziej szczegółowe informacje na temat studiów „Biznes w biotechnologii” można znaleźć na stronie JCI. Rekrutacja potrwa do połowy września.

JCI i WBiBUJ przygotowały unikatową ofertę studiów podyplomowych „Biznes w biotechnologii”
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 8

 1. 1

  Skoro Uczelni tak leży na sercu los Jej absolwentów i dobro polskiej gospodarki, to dlaczego liczy sobie prawie 8 tyś. zł za dwa semestry nauki? Cóż, widać bliższa ciału koszula.

  6 lat temu
 2. 2

  Biorąc pod uwagę jakość studiów cena nie wydaje się wygórowana. W projekcie zaangażowanych jest ponad 40 wykładowców z czołowych polskich przedsiębiorstw działających w branży life science ( Polpharma, Bioton, Selvita, Biomed, Oceanic, i wiele, wiele innych). Ponadto zaproszono kilku ekspertów z zagranicy (USA, Szwecja, Rosja). W opłatę wliczany jest także koszt zestawów wideokonferencyjnych umożliwiających nauczanie na odległość.
  Przekazywanie PRAKTYCZNEJ wiedzy wymaga zaangażowanie doświadczonej kadry i odpowiednich środków. Jednym słowem jest to naprawdę wyjątkowa oferta na europejskim poziomie.

 3. 3

  O jakości każdych studiów (podyplomowych również) decyduje przede wszystkim los ich absolwentów –
  oczywiście kadra mająca doświadczenie praktyczne w biobiznesie to jest pewna pozytywna nowość.
  Chociaż ilość ponad 40 wykładowców wydaje się trudna do skoordnowania pod względem realizacji określonego wcześniej materiału -z drugiej strony może luźne dygresje tak dużej ilości wykładowców okażą się na bardzo cenne ( nie mnie to oceniać).

  Szkoda że UJ w programie studiów biotechnologii nie porusza przynajmniej w podstawowy sposób elementów będących w programie ich studiów podyplomowych.
  Zresztą z podobną sytuacją mamy do czynienia – jeżeli chodzi o zagadnienie badań kliniczncyh, EBM, HTA, farmacji przemysłowej itd.
  Jest to o tyle dziwne że teoretycznie absolwenci biotchnologii powinni być przygotowani do pracy w tych sektorach – nie ma przecież innego kierunku studiów poruszającego się w tych dziedzinach.
  No ale jest to bardzo cenna praktyczna lekcja z dziedziny biznesu – nie tyle UJ odpowiada na potrzeby rynku (zainteresowania klientów) – co wcześniej sam ich sobie wytwarza -a jest to idealny model biznesowy.

  Absolwent biotechnologii UJ ma ogromną wiedzę z dziedziny szeroko rozumianej biologii molekularnej, którą może wykożystać robiąc doktorat – jeżeli myśli o pracy w firmie z sektora
  biotech szybko przekona się jak wiele musi się uczyć od nowa

  Jeżeli myślałbym o założeniu firmy wykożystałbym 8k PLN inaczej w mojej ocenie znacznie lepiej – np. porady księgowo prawne związane z formułowaniem
  ewnetualnych umów, prowadzeniem ksiązki, sprawdzeniem poprawności składanych wniosków ,czy też na profesjonalną pomoc związaną z pozyskaniem finansowania.

  Kończąć przydługi wywód życzę powodzenia zarówno organizatorom a przede wszystkim uczestnikom.

  6 lat temu
 4. 4

  Ja mam pewne wątpliwości co do zespołu wykładowców, który trochę przypomina kółko wzajemnej adoracji skupione wokół JCI i jego najbliższych partnerów – to przeciez wspólnie działajace kręgi biznesowe i grono znajomych. Sam pomysł studiów świetny, rozczarował mnie częściowo skład kadry, co zadecydowało o tym, że nie bedę aplikować. Po za tym studia są zbyt drogie.

  6 lat temu
 5. 5

  Oczywiście zgadzam się z faktem, że takie pieniądze można przeznaczyć na porady eksperta od księgowości, jednakże rozpoczynanie działalności w tak specyficznej branży wymaga specjalnego przygotowania. Z tego co widziałem program studiów zawiera treści ukazujące najnowsze trendy biznesowe, warunki działania giełdy, czy aspekty prawa własności intelektualnej. A wypracowanie odpowiedniej strategii biznesowej, wydaje się być kluczowe, szczególnie na początku. Poza tym tak naprawdę opłata za studia zawiera cenę za „porady eksperckie”, przecież tam będą wykładać specjaliści i to nie z jednej dziedziny! Ponadto jest masa casów… mnie się wydaje, że w oferta w takiej formie może naprawdę dużo dać, szczególnie przy tworzeniu modelu biznesu; a pieniądze na porady i tak zapewne będą potrzebne. Może dzięki takim studiom wyda się ich mniej. Pomysł podyplomówki mnie jak najbardziej przekonuje.

  6 lat temu
 6. 6

  Moim zdaniem koszt studiów jest zbyt wygórowany. Twierdzenie, że jest to oferta na europejskim poziomie jest nieuprawnione, dopóki nie zakończy się przynajmniej jedna edycja studiów. Na europejskim poziomie jest cena (8.000 PLN) i to już jest fakt. Niestety, w Polsce zbyt często zapomina się o tym, że ceny mamy europejskie, a wynagrodzenia nie. Ktoś po studiach z dziedziny lifescience najczęściej jest bezrobotny, więc skąd ma brać środki na tę podyplomówkę? Możę gdyby nie angażować tak dużej liczby wykładowców, koszty byłby mniejsze – w końcu Oni chyba nie będą pracować za darmo?

  Co do programu studiów (blok ekonomiczny), to pokazałem go koledze studiującemu właśnie ekonomię na UEK. Roześmiał się i powiedział, że tego można się nauczyć o wiele niższym kosztem i nie jest to wiedza, która jest konieczna w prowadzeniu wlasnej firmy.

  6 lat temu
 7. 7

  Na stronie JCI jest podana cena 3900/rok skąd wszyscy wzięliście 8tys?

  5 lat temu
 8. 8

  Teraz zeszli z ceną, w zeszłym roku było prawie 8 tys.

  5 lat temu
 9. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry