Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 maja 2012

Liczba komentarzy: 0
Błyskawiczna apoptoza i Bax na stand-by’u

Uszkodzone ludzkie embrionalne komórki macierzyste ulegają bardzo szybkiej apoptozie dzięki stałej aktywacji białka Bax – donoszą we wczorajszym numerze czasopisma „Molecular Cell” (z 03.05.2012 ) amerykańscy badacze.

Mohanish Deshmukh i jego koledzy z University of North Carolina, USA odkryli, że komórki macierzyste embrionu będącego na wczesnym etapie rozwoju, są niezwykle wrażliwe na uszkodzenia DNA, które mogą być spowodowane przez takie czynniki jak substancje chemiczne, promieniowanie lub wirusy.

Eksperyment wykazał, że prawie 100 procent ludzkich zarodkowych komórek macierzystych poddanych działaniu substancji uszkadzających DNA, uległo apoptozie ciągu zaledwie 5-ciu godzin, w porównaniu do 24 godzin, których potrzebują na apoptozę inne typy komórek. To niezwykle szybkie tempo zaprogramowanej śmierci komórkowej wynika z faktu, że mutacje, które pojawiają się w komórkach macierzystych embrionu, mogłyby być katastrofalne dla rozwijającego się organizmu. Dlatego dla jego dobra komórki macierzyste zawierające uszkodzone DNA muszą być niezwykle szybko eliminowane.

Kluczem do ekspresowej apoptozy  komórek macierzystych jest pre-aktywacja białka Bax. W większości typów komórek, Bax występuje w formie nieaktywnej, czekając na kaskadę sygnałową , która odpowiada za jego aktywację i wprowadzenie uszkodzonej komórki w proces apoptozy.  Jednak w ludzkich zarodkowych komórkach macierzystych, Bax znajduje się w permanentnym stanie gotowości w obrębie aparatu Golgiego – a co za tym idzie, kaskada prowadząca do śmierci apoptotycznej, jest skrócona i może być uruchomiona z poziomu aparatu Golgiego praktycznie natychmiast, gdy zajdzie potrzeba natychmiastowego zniszczenia wadliwej komórki macierzystej.

Odkrycie to oferuje zupełnie nowe spojrzenie na biologię komórek macierzystych i bez wątpienia przyczyni się do szybszego postępu w badaniach nad praktycznym zastosowaniem komórek macierzystych w medycynie.

Publikacja źródłowa: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1097276512002687

Uszkodzone ludzkie embrionalne komórki macierzyste ulegają bardzo szybkiej apoptozie dzięki stałej aktywacji białka Bax.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry