Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 31 maja 2012

Liczba komentarzy: 0
By zakwitnąć na czas

Pojawiające się po zimie rośliny są oznaką wiosny, jednak prawdziwie wiosenną atmosferę zapewniają kwitnące dywany kwiatów. Skąd „wiedzą” kiedy kwitnąć? Naukowcy z University of Washington, Seattle i University of Edinburgh wierzą, że znaleźli brakujące ogniwo mechanizmów kwitnienia roślin.

W środowisku botaników powszechnie wiadomo, że kwiaty sterowane są przez białko zwane „flowering locus T” (brak polskiego tłumaczenia). Białko to tworzone jest w liściach skąd przemieszcza się do stożka wzrostu łodygi, gdzie wywołuje zmiany doprowadzające do powstawania kwiatu. Do tej pory jednak, mechanizm różnicowania zachodzący w dzielących się komórkach nie był do końca znany. Brakowało czynnika inicjującego te zmiany.

Opublikowane niedawno wyniki badań nad Arabidopsis (Rzodkiewnik pospolity) wyciągnęły na światło dzienne ostatni element schematu różnicowania, decydujący, czy komórka będzie dzieliła się jako liść, czy jako kwiat rośliny. Nieznanym dotąd czynnikiem okazało się białko FKF1 – fotoreceptor. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że białko to nie jest syntezowane ciągle, a jedynie o ściśle określonej porze – każdego dnia, późnym popołudniem. Mechanizmy syntezy są ściśle powiązane z działającym w każdym organizmie „zegarem” – czymś w rodzaju oscylatora, określającego rytm okołodobowy. Jeśli w czasie syntezy FKF1 nie ma światła, białko to degraduje się nieaktywowane, wniosek dla rośliny – jest zima. Jeśli natomiast synteza zachodzi, gdy w czasie dłuższych, wiosennych dni słońce jeszcze świeci, białko jest aktywowane. Rozpoczyna to proces przemian w roślinie, w efekcie doprowadzających do kwitnienia.

Autorzy pracy o Arabidopsis twierdzą, że te same lub bardzo podobne mechanizmy są wykorzystywane u innych, znacznie ważniejszych z punktu widzenia światowej gospodarki roślin. Znajomość zasad kwitnienia umożliwi manipulację uprawami, by zwiększyć ich wydajność. Przewidując, pojawiające się ostatnio co raz częściej, anomalie pogodowe, będzie można uchronić przynajmniej część, jeśli nie całość zbiorów przed chociażby przymrozkami, opóźniając ich kwitnienie.

images

Marta Danch

 

Źródło: sciencedaily

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry