Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 09 stycznia 2017

Liczba komentarzy: 0
Ćwiczenia fizyczne obniżają metylację DNA w komórkach mięśniowych

„Ruch to zdrowie” – przekonują lekarze i dietetycy. Jest to truizm, ale czy ktoś zastanawiał się, jak to się właściwie dzieje na poziomie komórki, że wysiłek fizyczny jest dla niej korzystny?

Uczeni europejscy pod kierunkiem prof. Barresa z Kopenhagi przyjrzeli się temu zagadnieniu od strony epigenetycznej:  udało im się zaangażować 14 ochotników, deklarujących „siedzący” tryb życia. Ochotnicy zostali poddani biopsji mięśni poprzecznie prążkowanych przed wysiłkiem, następnie ostremu, jednorazowemu „wyciskowi fizycznemu” i ponownie biopsji mięśnia. W badanych próbkach oznaczono ogólny profil metylacji i jak się okazało – różnił się on znacząco pomiędzy stanem przed wysiłkiem i po wysiłku.

Badania przeprowadzono także na większej grupie zwierząt laboratoryjnych, co potwierdziło uzyskane u ludzi wyniki. Co ciekawe, podobny rezultat zaobserwowano także po podaniu myszom wysokiej dawki kofeiny. Uczeni wysnuli przypuszczenie, że obniżenie metylacji genomu może mieć związek z regulacją natężenia mechanizmu transportu wapnia pomiędzy kompartmentami komórki.

Obserwowano już wyniki przeciwstawne do uzyskanych przez zespół Barresa u osób z obniżoną wrażliwością komórek na insulinę – pojawiła się więc hipoteza, że tak jak podwyższenie metylacji może powodować zaburzenia metabolizmu w komórkach mięśniowych i prowadzić do cukrzycy, tak obniżenie metylacji, jako zjawisko przeciwstawne może świadczyć o dobroczynnym wpływie ruchu na miocyty.

Naukowcy planują rozszerzyć badania i sprawdzić, jak wpływa systematyczna aktywność fizyczna na epigenom i na jak długo zmiany metylacji utrzymują się w komórkach. Niestety na takie badania, z wielokrotnym pobieraniem wycinka mięśni, prawdopodobnie nie zapisze się żaden ochotnik, więc można je będzie przeprowadzić tylko na zwierzętach laboratoryjnych.

Źródło:  Scientific American   Marzena Pieronkiewicz

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry