Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 14 grudnia 2013

Liczba komentarzy: 0
Czym jest biologia syntetyczna?

Termin „biologia syntetyczna” został po raz pierwszy użyty w 1974 roku przez polskiego genetyka Wacława Szybalskiego. Od pewnego czasu używanie tego określenia jest bardzo modne w środowisku naukowym. Jednak definicja opisująca biologię syntetyczną jako połączenie biologii molekularnej i inżynierii w celu tworzenia sztucznych systemów biologicznych jest bardzo ogólna i zdaje się znaczyć dla każdego coś innego.

Według artykułu opublikowanego w Nature Biotechnology większość obecnych badań biologii syntetycznej ciągle przypomina użycie konwencjonalnej inżynierii genetycznej z wysiłkami skoncentrowanymi na modyfikacji biochemicznych szlaków komórkowych. Biologia syntetyczna to jednak coś więcej niż bardziej zaawansowana biotechnologia. Dziedzina ta skupia się w dużej mierze na projektowaniu i syntetyzowaniu zmodyfikowanych organizmów, takich jak bakterie zdolne do produkcji farmaceutyków, biopaliw lub innych wyspecjalizowanych substancji chemicznych. Naukowcy zajmujący się tworzeniem nowego życia, a za takich należy uznać biologów syntetycznych, wykorzystują techniki sekwencjonowania genów, syntezy DNA oraz modelowania matematycznego. Metody komputerowe pozwalają projektować i symulować sztuczne systemy biologiczne. Istotną rolę pełnią także zaawansowane metody analizy komórkowej,stosowane w celu wykrycia zjawisk towarzyszących zmienionym szlakom bądź interakcjom.

Bardzo często uwaga biologów syntetycznych skupia się na wykorzystaniu naturalnych systemów biologicznych lub ich uproszczonych analogów jako komponentów nowo tworzonych układów syntetycznych. Najlepszym na to przykładem jest „syntetyczna komórka” Craiga Ventera, o której doniesienia obiegły świat, wzbudzając zarówno zachwyty, jak i kontrowersje w wymiarze etycznym. Osiągnięcie Ventera to w istocie naturalna komórka Mycoplasma bacterium, do której wprowadzono syntetyczny genom, zmieniając w ten sposób jeden rodzaj bakterii w inny. Sztucznie stworzony chromosom to najdłuższy odcinek DNA, jaki udało się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych (ponad 50 000 pz). Craig Venter, znany najbardziej dzięki swojej roli w sekwencjonowaniu ludzkiego genomu w ramach Human Genome Project (1990-2003), jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych naukowców zajmujących się syntetycznym życiem.

Agnieszka Gołąb

Biologia syntetyczna skupia się w dużej mierze na projektowaniu i syntetyzowaniu zmodyfikowanych organizmów, takich jak bakterie zdolne do produkcji farmaceutyków
Źródło: Wikimedia Commons, licencja CC0

Piśmiennictwo:

Eisenstein M. Synthetic biology go ahead. Nature Biotechnology, 2011; 29: 92.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry