Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 15 września 2011

Liczba komentarzy: 1
Dlaczego niektórzy są leniwi?

Badania na genetycznie zmodyfikowanych myszach pokazały, że brak jednego genu może powodować dużo mniejszą ruchliwość. Czy wobec tego już nawet zwykłe lenistwo będzie można zrzucić na karb „złych genów”?

Każdy, kto miał mysz, wie, że lubią one biegać. Okazuje się jednak, że nie zawsze. Jeśli mysz ma genetycznie nieaktywny gen kinazy aktywowanej 5’AMP (AMPK), gryzonia dopada lenistwo. Ma słabą wydolność i podświadomie unika wysiłku. Kinazy AMP są dobrze przebadanymi białkami z potwierdzonymi kluczowymi rolami w wątrobie i mózgu. Skąd bierze się związek AMPK i lenistwa?

Zespół z MacMaster University jako pierwszy udowodnił, że kinazy AMP są znaczącym czynnikiem determinującym powstawanie dużej ilości mitochondriów w komórkach mięśni szkieletowych. Jeśli gen umożliwiający powstawanie tego białka jest nieaktywny, automatycznie i mięśnie są mniej wydajne, a cały organizm szybko się męczy.

Ze względu na liczne podobieństwa pomiędzy wieloma białkami ludzkimi i mysimi, przypuszcza się, że kinazy AMP odgrywają podobną rolę w organizmie człowieka. Dzięki takiemu odkryciu, terapia genowa może się okazać skuteczną metodą leczenia ludzi, którzy mają problemy z wykonywaniem ćwiczeń. Dotyczy to zwłaszcza chorych na astmę, otyłych, cierpiących na niedowład. Słabą funkcjonalność mięśni będzie można stymulować od wewnątrz, nie tylko poprzez rehabilitację.

Świat wymaga od nas coraz mniej ruchu. Windy, samochody czy też pilot do telewizora powodują, że rozleniwiamy się co raz bardziej. Im mniejszy wysiłek mięśni, tym mniej w nich mitochondriów; im mniej zaś mitochondriów, tym słabsza kondycja; im słabsza kondycja, tym mniej chce się ćwiczyć, co wpędza nas w błędne koło lenistwa. Wydaje się jednak, że w wielu przypadkach niechęć do ćwiczeń nie jest spowodowana jedynie niedoborem jednego białka w mięśniach.

Myszy z nieaktywnym genem kinazy AMP niechętnie się ruszają

 

Marta Danch

Źródło: Science Daily.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Niebezpiecznie demobilizujące odkrycie 😉

  6 lat temu profil
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry