Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 27 listopada 2011

Liczba komentarzy: 0
Dlaczego w wodzie marszczą się palce?

Z pewnością zdarzyło się Wam po wyjściu z wody zauważyć, że Wasze dłonie i stopy się pomarszczyły. Jakiś czas temu na łamach „Nature” została przedstawiona teoria, wedle której to osobliwe zjawisko jest wynikiem ewolucji.

„Marszczenie palców w kontakcie z wodą jest jak używanie deszczowych opon w samochodzie, odpowiedni bieżnik powoduje lepszą przyczepność” — tak brzmiącą hipotezę wysunął Mark Changizi, neurobiolog z 2AI Labs in Boise w Idaho. Naukowiec twierdzi, że zmiany kształtu skóry są sposobem na efektywniejsze chwytanie mokrymi rękami. Na opuszkach palców tworzą się uwypuklenia do kontaktu z chwytaną powierzchnią i rowki do odprowadzania wody.

Changizi wraz z zespołem przestudiował 28 fotografii mokrych, pomarszczonych dłoni i zauważył w nich znaczące podobieństwo. Na wszystkich obejrzanych zdjęciach bruzdy układały się równolegle do siebie od czubka palca i biegły dalej wzdłuż opuszka. Kolejnym krokiem zespołu było poszukiwanie podobnych zmian u zwierząt. Jedno z Japońskich laboratoriów przysłało badaczom zdjęcie… makaka w kąpieli. Jego dłonie i stopy, pod wpływem wody, również były pomarszczone w ten sam co u ludzi sposób.

Changizi przypuszcza, że zjawisko to jest efektem ewolucji, choć jego szczegółowe biologiczne przyczyny nie są jeszcze dokładnie poznane. Jego teoria, choć młoda, już ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Źródło: Nature

Marta Danch

Nowa teoria wyjaśnia przyczynę marszczenia się palców po dłuższej kąpieli

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry