Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 19 listopada 2012

Liczba komentarzy: 0
Długość telomerów przepowiada ryzyko zgonu

Długość telomerów jest w stanie przewidzieć, ile pożyjemy.  Od dawna przewidywano teoretycznie, że skracanie telomerów świadczy o starości komórek. Były ku temu przesłanki np. w postaci wieku biologicznego ssaków, sklonowanych z komórek somatycznych. Ale dowodów wprost nie było. Nowe badanie, analizujące telomery ponad 110 tysięcy osób (!), dostarczyło silnych dowodów i pokazało, jak zadbać o nasze telomery.

Tak szeroko zakrojonego projektu badania końców ludzkich chromosomów jeszcze nie było. 110226 kalifornijczyków zostało retrospektywnie przebadanych pod kątem ryzyka zgonu spowodowanego nadmiernym skróceniem telomerów. Telomery jako takie nie niosą informacji genetycznej, zapobiegają jednak ubytkowi sekwencji kodującej- końce chromosomów ulegają skróceniu z każdym podziałem komórki ze względu na niedoskonałość procesu replikacji na nici opóźnionej. Gdyby telomerów nie było, z każdym cyklem podziałowym ubywałoby nam funkcjonalnych fragmentów genomu!

Okazało się, że 10% spośród badanych osób, u których telomery były najkrótsze, cechowało się dwudziestokrotnym wzrostem ryzyka zgonu w porównaniu z resztą osób w próbie. Jest to mniej więcej równie wysokie ryzyko zgonu, co u nałogowego palacza po 20-30 latach nałogu!

Catherine Schaefer, kierownik projektu, podsumowuje, że taki wzrost ryzyka zgonu nie jest może imponujący, jednak bardzo znamienny. Oznacza to, że ryzyko śmierci osoby rośnie nagle w momencie krytycznego skrócenia się ochronnych końców chromosomów. Naukowcy nie mają jeszcze wyników dotyczących szczegółowych przyczyn zgonu osób poddanych analizie, a te z pewnością dostarczą ciekawych danych na temat zależności pomiędzy krótkimi telomerami a pewnymi zaburzeniami (np. nowotwory czy cukrzyca).

Badania Schaefer i współpracowników wykazały, że osoby w bardzo podeszłym wieku (powyżej 75-80 lat) mają średnio dłuższe telomery, niż osoby o kilka lat młodsze. Wynika z tego, że ci, którzy dożyli do leciwego wieku przetrwali ze względu m.in. na lepszą kondycję telomerów, podczas gdy osoby z krótszymi już poumierały.

Skracanie telomerów
następuje szybciej u palaczy i alkoholików
Z innych ciekawych obserwacji: Afroamerykanom wolniej skracają się telomery niż innym rasom,  wyższy poziom higieny także chronił przed nadmiernym skracaniem terminalnych fragmentów chromosomów. Palacze i alkoholicy mieli telomery krótsze niż osoby niepijące/niepalące, za to sport w żaden sposób w badaniu Schaefer nie wpływał na ich długość.

Źródło: Science Magazine

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry