Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 stycznia 2012

Liczba komentarzy: 0
Dobierz perfumy do genotypu

O tym, że różni ludzie lubią różne zapachy, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego jedne perfumy urzekają kilka osób, a inne, jak słynny Chanel No. 5, są uwielbiane przez tłumy? Jak zwykle za wszystko odpowiedzialne są nasze geny.

Już jakiś czas temu badania wykazały, że za zapach człowieka odpowiedzialne są geny kodujące białka MHC (ang. major histocompatibility complex — główny układ zgodności tkankowej, u człowieka zwany HLA). Są to między innymi białka prezentujące antygeny limfocytom T, a ich dopasowanie odgrywa ogromną rolę w przeszczepach. Dlatego też, gdy chodzi nam o wątrobę czy nerkę, potrzebujemy dawcy o jak najlepszej zgodności tkankowej.

W przypadku poszukiwań partnera życiowego, z kolei najbardziej atrakcyjni są ci, których białka MHC zdecydowanie różnią się od naszych. Badacze twierdzą, że taka kolej rzeczy jest efektem ewolucji, która zabezpiecza gatunki przed wiązaniem się z osobnikiem zbyt blisko spokrewnionym, gdyż mogłoby to mieć fatalny wpływ na potomstwo.

Dowiedziono również, że każdy człowiek posiada unikalny zestaw genów odpowiedzialnych za jego wyjątkowy zapach, który jak odcisk palca może być podstawą do identyfikacji danej osoby. W badaniach została postawiona również hipoteza, że własne perfumy dobieramy tak, by jak najlepiej współgrały one z naszymi antygenami i w sumie dawały zapach atrakcyjny dla płci przeciwnej. August Hammerli z Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu twierdzi, że kombinacje MHC są podstawą nie tylko w przypadku wiązania się osobników w pary, ale także wiążą się z wyborem ulubionych zapachów .

Kolejna branża ma zatem szansę skorzystać z dobrodziejstw genetyki i stworzyć spersonalizowaną ofertę dla klientów, ale czy przy takim natłoku zapachów już dostępnych na rynku, będzie się to komukolwiek opłacało?

Marta Danch

Źródło: livescience

Perfumy również można dobrać do swojego genotypu

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry