Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 kwietnia 2013

Liczba komentarzy: 0
EuroLab 2013 – relacja z targów

Autor wpisu

XV już edycja Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2013 odbyła się w Warszawie w dniach od 10 do 12 kwietnia. Tak jak w poprzednich latach, targi gościły w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ulicy Marsa 56c.

Po raz drugi w tym samym czasie i miejscu zorganizowano również zbliżone tematycznie Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab.

Założeniem targów EuroLab jest dotarcie do czterech grup klientów należących do działów analityki medycznej, nauk o życiu, biotechnologii oraz metrologii, działających jako różnego rodzaju laboratoria przemysłowe, analityczne, medyczne, szpitalne czy naukowo-badawcze.

Tak jak dotychczas wstęp dla osób, które skorzystały z wcześniejszej rejestracji, lub posiadały zaproszenia był darmowy. Organizator zapewnił również uczestnikom bezpłatny transport z okolic Pałacu Kultury i Dworca Centralnego na teren imprezy.

Targi EuroLab odby ły sie w Warszawie w dniach 10 do 12 kwietnia 2013
Targi są przede wszystkim okazją do prezentacji sprzętu, wyposażenia, oraz odczynników potrzebnych podczas pracy w laboratorium. Zachęcały do tego stoiska prezentowanym sprzętem i wyposażeniem. Szczególnie wyróżniały się stoiska duże stoiska takich firm jak Mettler-Toledo, VWR International, czy Köttermann. Choć mniejsze firmy też potrafiły wykazać się ciekawą aranżacją stoisk i swojej oferty.

Stoisko znanego producenta wag - Mettler-Toledo

Stoisko znanego producenta wag – Mettler-Toledo

Swoje stanowiska wystawiły też placówki naukowe: Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Wojskowa Akademia Techniczna czy też Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Stoisko firmy Chem-Land dostawcy odczynników chemicznych, oraz szkła oraz drobnego sprzętu laboratoryjnego.

Stoisko firmy Chem-Land dostawcy odczynników chemicznych, oraz szkła oraz drobnego sprzętu laboratoryjnego.

Równocześnie targi są doskonałą okazja do wysłuchania prelekcji organizowanych przez wystawców i wykładów prezentujących aktualną wiedzę oraz różne aspekty pracy w laboratorium. Diagności laboratoryjni mieli szansę zdobyć 5 punktów edukacyjnych przyznawanych przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) za uczestnictwo w seminarium „Zastosowanie laboratoryjnych badań molekularnych w diagnostyce i prewencji chorób o największym znaczeniu społecznym”.

Dwa cykle wykładów poruszały codzienne problemy pracy laboratoriów – seminarium PCA „Jakość w kryzysie” oraz drugi cykl pod nazwą „Problemy laboratoriów”.

Kolejna cykle wykładów dotyczyły nauki i wprowadzania nowych osiągnięć do medycyny i diagnostyki.

Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET przygotowała seminarium „Wstęp do nanotechnologii – perspektywy rozwoju w Polsce”. Nanotechnologia jest bardzo rozwojową dziedziną badań, której wyniki mogą być wykorzystane w różnych dziedzinach gospodarki w tym również w medycynie i diagnostyce.

Do tej dziedziny w pewnym stopniu nawiązywało też wspomniane już powyżej seminarium „Zastosowanie laboratoryjnych badań molekularnych w diagnostyce i prewencji chorób o największym znaczeniu społecznym”. Przedstawiające praktyczne wykorzystanie opracowanych metod diagnostyki molekularnej w medycynie w rozpoznawaniu grzybic, zakażeń bakteryjnych układu oddechowego, raka płuc czy w alergologii.

Instytut Biotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej przedstawił wykłady dotyczące biotechnologii „BIOtechnologia zaczyna się od komórki”. W kolejnych prelekcjach omówiono tematykę zarówno od strony technicznej, jak również naukowej. W interesujący sposób zostały przedstawione drożdże jako jeden z organizmów modelowych, a równocześnie wektorów w pracach badawczych. Podobnie bardzo ciekawe są próby modelowania funkcjonowania komórki w ramach metod biologii systemów. Biologia systemów jest bardzo młodą dziedziną nauki, która od ponad 10 lat próbuje z wykorzystaniem różnych działów matematyki oraz danych uzyskanych metodami biologii molekularnej symulować procesy zachodzące w żywych organizmach.

 Szkło laboratoryjne na stoisku firmy Chempur

Szkło laboratoryjne na stoisku firmy Chempur.

W trakcie targów przeprowadzono kilka konkursów dla wystawców, premiujących nowe i ciekawe rozwiązania. W komisjach oceniających w poszczególnych kategoriach znaleźli się naukowcy i specjaliści pracujący na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, w Państwowym Instytucie Geologicznym, Centrum Badań Ekologicznych PAN zlokalizowanego w Dziekanowie Leśnym.

W pierwszej z kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” nagrodą doceniono Edukacyjny System Optyczny ESO prezentowany przez Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Aparatury Badawczej i Dydaktycznej COBRABiD Sp. z o.o.

Wyróżniono też firmę Anton Paar Poland Sp. z o.o. za prezentowane przez nią urządzenie CBOXQC do pomiaru zawartości tlenu i dwutlenku węgla w napojach. Kolejne wyróżnienie trafiło do Wyatt Technology Europe GmbH za aparat do frakcjonowania białek, polimerów czy nanocząstek – Eclipse DUALTEC.

W drugiej z kategorii „Terenowa aparatura pomiarowa” nagrodzono firmę IRtech Beata Kasprzycka za chromatograf gazowy ze spektrometrem masowym TRIDION-9TM GC-TMS.

Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Aparatury Badawczej i Dydaktycznej COBRABiD Sp. z o.o. został wyróżniony za optoelektroniczny biotester toksyczności ścieków OBTW, podobnie też firma Tusnovics Instruments Sp. z o.o. wyróżniona za prezentację przenośnego spektrometru XANTUS – 2 (785/1064).

W trzeciej kategorii „Wyposażenie laboratorium” nagrodzono Korporację Wschód Sp. z o.o. za zestaw pomiarowy ITS-IP do badań wzmacniaczy obrazu.

Równocześnie wyróżnienia otrzymały firmy Biogenet za fitotron FITO700 oraz Keyence International (Belgium) NV/SA za mikroskop cyfrowy VHX-2000.

Jedno z największych stoisk prezentujące ofertę firmy VWR International (dotychczas Labart).

Jedno z największych stoisk prezentujące ofertę firmy VWR International (dotychczas Labart) specjalizującej się w kompleksowym wyposażeniu laboratoriów.

Przeprowadzono też konkurs na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko XV Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2013.

Nagrodzono firmę Köttermann, producenta mebli laboratoryjnych. Wyróżniono też wspólne stoisko A.G.A. Analytical oraz Polygen Sp. z o.o. przedstawicieli kilku znanych producentów aparatury laboratoryjnej oraz firmę SHIM-POL, będącą przedstawicielem Shimadzu-Kratos w Polsce, producenta aparatury i sprzętu laboratoryjnego.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry