Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 lutego 2012

Liczba komentarzy: 0
Genom „Człowieka z Jaskini Denisowa” bezpłatnie dostępny w sieci

Instytut Maxa Planck’a z Lipska opublikował w Internecie pierwszy pełny genom  wymarłego gatunku ludzi – „Człowieka z Jaskini Denisowa”.

Do analizy genomu wykorzystano innowacyjny algorytm bioinformatyczny, który wraz z wynikami sekwencjonowania genomu będzie niebawem opublikowany, prawdopodobnie w Nature lub Science. Na razie dostęp do swoich wyników Instytut Maxa Planck’a oferuje za darmo społeczności naukowej na swojej stronie www.

Całą sekwencję genomu „Człowieka z Jaskini Denisowa”  (1.86GB) badacze z Lipska udostępnili w Internecie. Materiał do badań pochodził z paliczka znalezionego w  Jaskini Denisowa. Należał on do dziewczynki, która żyła 48 – 30 tys. lat temu w górach Ałtaju na Syberii.

Ze względu na to, że do tej pory w jaskini znaleziono tylko dwie kości pochodzące od dwóch osobników – paliczek i jeden ząb trzonowy, a badacze  nie dysponują nawet fragmentami czaszki, nie jest możliwe rzetelne odtworzenie wyglądu badanego osobnika. Badacze dysponują jednak jego pełnym genomem.

Paliczek został odkryty przez profesorów Anatolija Derewianko i Michaiła Szunkowa z Rosyjskiej Akademii Nauk w 2008 roku w Jaskini Denisowa w południowej Syberii. Paliczek należał do dziewczynki w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Naukowcy znaleźli w jaskini jeszcze ząb innego, dorosłego, przedstawiciela tego gatunku praczłowieka.

Sekwencjonowanie genomu (30-krotne pokrycie) wykonano na platformie Illumina GAIIx. Kontaminacja współczesnym DNA ludzkim wynosiła zaledwie 1%.

Wykopaliska w Jaskini Denisowa - źródło Instytut Maxa Planck'a
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry