Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 08 marca 2012

Liczba komentarzy: 0
Genom goryla przesekwencjonowany!

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez badaczy z Wellcome Trust Sanger Institute przeprowadził sekwencjonowie genomu goryla. Wyniki te pozwolą na znacznie lepsze niż dotychczas zrozumienie biologii goryli oraz ewolucji tych małp człekokształtnych.

Jak ogłoszono w najnowszym numerze „Nature”, naukowcy dokonali sekwencjonowania genomu samicy goryla nizinnego i porównali go z genomami człowieka oraz małp człekokształtnych, których genomy zostały poznane do tej pory (szympansów i orangutanów). Badacze przeprowadzili również porównanie genomów pomiędzy czterema gatunkami goryli.

Goryl uważany jest za dalszego krewnego człowieka, niż  bardziej  spokrewnione z nami szympansy. Przeprowadzane do tej pory analizy genetyczne i dane pochodzące z dowodów kopalnych wskazywały, że przodkowie goryla oddzielili się od linii wspólnego przodka szympansa i człowieka, jeszcze zanim ewolucja rozdzieliła te dwie ostatnie grupy.   Jednak do tej pory, bez sekwencji genomu goryla, szczegóły ewolucji małp człekokształtnych nie były do końca poznane, nie można było dokładnie określić, kiedy poszczególne linie oddzieliły się od siebie.

Dzięki poznaniu sekwencji genomu goryla badacze oszacowali, że linia człowiek-szympans oddzieliła się od linii prowadzącej do goryli około 10 milionów lat temu – czyli około czterech milionów lat, zanim linie człowieka i szympansa oddzieliły się od siebie.

Dodatkowo, na łamach „Nature” autorzy pracy ogłosili, że około 15 procent sekwencji genomu człowieka jest bardziej podobne do sekwencji genomu goryla niż do sekwencji szympansa, natomiast 15 procent genomu szympansa jest bardziej podobna do sekwencji goryla niż do ludzkiego genomu.

Choć analiza potwierdziła, że ​​ludzie i szympansy są bardziej genetycznie podobne do siebie, udowodniono, że zarówno szympans, goryl, jak i człowiek, posiadają  bardzo podobne sekwencje i geny.

Badacze z Wellcome Trust Sanger Institute przesekwencjonowali genom samicy goryla za pomocą platform Illumina (średnie pokrycie 30-40x). Goryl miał na imię Kamila.

Źródło: http://www.nature.com/nature/journal/v483/n7388/full/nature10842.html

Kamila - samica goryla, której genom przesekwencjonowano.

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry