Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 23 września 2011

Liczba komentarzy: 0
Możliwe zmiany w podręcznikach do genetyki?

Dzięki dokładniejszym mikroskopom odkryto kolejną formę pośrednią w procesie tworzenia się nukleosomów. Niezaobserwowana dotychczas forma pre-nukleosomów zdaje się być odrębnym tworem na drodze do powstania chromatyny.

Kompleksy DNA i białek histonowych, tworzące nukleosomy, stanowią podstawową jednostkę budulcową chromatyny. Stabilizują chromosomy i odgrywają niezwykle ważną rolę podczas replikacji materiału genetycznego w każdej komórce. To od nukleosomów zależy to, czy dany gen jest aktywny, czy też pozostaje w uśpieniu.

James Kadonaga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego umiejscawia swoje odkrycie „gdzieś w połowie drogi pomiędzy DNA a nukleosomem”. Jak sam twierdzi, zaobserwowanie pre-nukleosomów pod mikroskopem jest niezwykle trudne, wyglądem nie różnią się zbyt wiele od znanych form dojrzałych — nukleosomów. Dopiero testy biochemiczne pozwoliły na rozróżnienie i potwierdzenie odrębności zaobserwowanych przez Kadonaga form.

Pre-nukleosom, aby stać się nukleosomem, potrzebuje motorycznego białka ACF (ang. ATP-dependent chromatin-assembly factor), które należy do rodziny ATPaz — poprzez hydrolizę wykorzystuje energię zawartą w wiązaniach fosforowych ATP. Dopiero uwolniona przez ACF energia pozwala na odpowiednią rearanżację i pre-nukleosom staje się nukleosomem.

Jeśli kolejne badania potwierdzą nie tylko samą teorię Kadonagi, ale też jej istotność — może się okazać, że konieczne będą zmiany nie tylko w podręcznikach. Mechanizmy komórkowe odgrywają szczególną rolę w wielu badaniach i dokładne modele są ważnym czynnikiem mającym wpływ na wyniki i płynące z nich wnioski.

Kompleksy histonów i DNA tworzą pre-nukleosomy

 

Marta Danch

Źródło: Science Daily

.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry