Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 21 czerwca 2011

Liczba komentarzy: 0
Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste — nowa nadzieja na leczenie chorób siatkówki

Nie od dziś wiadomo, że indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS, ang. human-induced pluripotent stem cells) spędzają naukowcom sen z powiek. Od jakiegoś czasu wykorzystywane są one nie tylko przy testowaniu najnowszych medykamentów, ale także w leczeniu chorób genetycznych. Przypomnijmy, że pluripotencja to zdolność komórki do różnicowania się we wszystkie typy komórek naszego organizmu. Naukowcy z Uniwersytetu Indianapolis twierdzą, że komórki iPS pozwalają na lepsze zrozumienie i potencjalne leczenie chorób układu wzrokowego.

15 czerwca w czasopiśmie „Stem Cell” ukazał się artykuł informujący o odkryciu nowej technologii mającej na celu generowanie komórek iPS pochodzących od pacjentów z rzadkim (dotychczas zdiagnozowano je u około 150 osób) schorzeniem, powszechnie znanym jako zanik girlandowaty naczyniówki i siatkówki (ang. gyrate atrophy). Jego objawem jest postępujący zanik wzroku, związany z zanikiem komórek siatkówki. Zanik girlandowaty zaczyna się już w dzieciństwie krótkowzrocznością, kurzą ślepotą, zaćmą i widzeniem tunelowym. Prowadzi to nieuchronnie do utraty wzroku maksymalnie w 50 roku życia.

Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny i dotyczy mutacji w genie OAT. Gen ten odpowiedzialny jest za wytwarzanie aminotransferazy ornityny — enzymu, którego funkcją jest produkowanie energii w mitochondriach.

Jason Mayer, badacz z Uniwersytetu Indianapolis, jeden z autorów wspominanego wyżej artykułu, powiedział:
„Udało nam się uzyskać komórki iPS naprawiające szkody wyrządzone defektem genu odpowiedzialnym za tą chorobę i sprawić, aby różnicowały się w poprawnie funkcjonujące komórki nabłonka barwnikowego siatkówki. Jest to dla nas niezwykle ekscytujące, ponieważ możemy naprawić coś, co dotychczas było poza naszym zasięgiem. Utwierdza nas to w przekonaniu, że w przyszłości będzie można korzystać z tej metody w celu zastąpienia utraconych komórek lub ich nieprawidłowego funkcjonowania w powszechnych chorobach siatkówki”.

Zaletą takiej terapii jest uniknięcie problemu odrzucenia przeszczepu, ponieważ komórki pochodziły by z organizmu osoby chorej. Leczenie jest wspomagane witaminą B6, używaną do naprawy zniszczeń w komórkach siatkówki.

Siatkówka jest atrakcyjnym celem dla komórek iPS i miejmy nadzieję, że naukowcy już niebawem poinformują nas o kolejnych osiągnięciach w pracy nad indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi.

Paulina Kłos

Literatura:
1.   Meyer Jason S. et. al., Optic Vesicle-like Structures Derived from Human Pluripotent Stem Cells Facilitate a Customized Approach to Retinal Disease Treatment, „Stem Cells”, Vol. 674 (2011)
2. Yu Junying et al., Induced pluripotent stem cell lines derived from human somatic cells, „Science”, Vol. 318 (2007), s. 1917-1920.
3. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-06/iuui-rrp061511.php

Ludzka siatkówka

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry