Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 04 lutego 2012

Liczba komentarzy: 0
Interferencja RNA w badaniach nad śpiączką afrykańską

Leczenie śpiączki afrykańskiej można udoskonalić wykorzystując metody genetyczne. London School of Hygiene & Tropical Medicine ogłosiła wielki sukces jednego ze swoich badaczy — Davida Horna. Pracując nad nowymi lekami na śpiączkę afrykańską, Horn wykorzystał zjawisko interferencji RNA — dzięki temu wytypował 55 genów pasożyta, które biorą udział w szlakach metabolicznych związanych z odpowiedzią na leczenie.

Śpiączka afrykańska (ang. Human African Trypanosomiasis, HAT) jest chorobą endemiczną wywoływaną przez pasożytnicze świdrowce z rodzaju Trypanosoma. Chorobę przenosi mucha tse-tse. Pierwsze objawy HAT to gorączka, ból głowy, bóle stawów. Gdy świdrowce przedostają się do mózgu, chory staje się podrażniony, ma zaburzenia czucia i problemy z koordynacją ruchową. Na HAT umierają rocznie tysiące ludzi. Nieleczona śpiączka afrykańska prowadzi zwykle do śmierci, a samą chorobę we wczesnej fazie trudno rozpoznać. Istnieje tylko pięć leków przeciwko HAT. Wszystkie powodują bardzo silne działania uboczne, a co gorsza pasożyty są na nie coraz bardziej odporne, dlatego też badacze próbują opracować nowe medykamenty.

Jeden z nich, David Horn, wykorzystał zjawisko interferencji RNA. Posłużył się on stworzoną wcześniej biblioteką DNA świdrowca, a następnie wyprodukował interferujące z tymi fragmentami RNA. Następnie badacze wystawili pasożyty na działanie pięciu leków, przy jednoczesnej obecności RNA. Jeśli pasożyty przeżywały, oznaczało to, że konkretne sekwencje RNA blokowały geny związane z odpowiedzią na leczenie.

Dzięki temu udało się ujawnić 55 genów, na które są kluczowe w odpowiedzi na leki podawane w przypadku HAT. Horn liczy na to, że jego badania okażą się pomocne w znalezieniu leków przynajmniej równie skutecznych co obecne, przy czym bezpieczniejszych dla pacjenta.

Badacze z London School of Hygiene & Tropical Medicine duże nadzieje wiążą z blokerami mechanizmu odpowiedzialnego za zmieniającą się ciągle powierzchnię ciała pasożyta, na której pojawiają się setki różnych białek, co uniemożliwia układowi odpornościowemu skuteczne rozpoznanie i niszczenie świdrowca.

Za odkrycie zjawiska interferencji RNA dwaj amerykańcy naukowcy, Andrew Z. Fire i Craig C. Mello, otrzymali w 2006 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Źródło:  London School Of Hygiene and Tropical Medicine
Film o HAT

Świdrowce z rodzaju Trypanosoma

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry