Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 25 listopada 2011

Liczba komentarzy: 0
Jak wyhodować prężne mięśnie?

Być może w ciągu najbliższych dziesięciu lat  lekarze zaczną już przeszczepiać w pełni funkcjonalne mięśnie wyhodowane z komórek pacjenta. Dotychczas w warunkach laboratoryjnych nie udało się namnożyć komórek mięśniowych tak, by tworzyły właściwie uporządkowane i unaczynione struktury. Badacze z Eindhoven University of Technology znaleźli jednak na to dość przystępny sposób.

Rekonstrukcja tkanki mięśniowej uszkodzonej wskutek wypadku czy operacji dziś jest kwestią zaledwie kosmetyczną, ale możliwe, że całkiem niedługo będziemy w stanie uzyskiwać w hodowlach komórkowych w pełni funkcjonalne mięśnie. Naukowcom już wcześniej udało się wyhodować tkanki mięśniowe, zawierające naczynia krwionośne, ale niestety tworzące je komórki były kompletnie nieuporządkowane. Tymczasem, aby mięśnie mogły osiągnąć odpowiednią wytrzymałość, ich komórki muszą być ułożone w tym samym kierunku. Oczywiście, powinny też być zaopatrzone w sieć prawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych, doprowadzających tlen i substancje odżywcze.

Prace ogłoszone na łamach Tissue Engineering rzucają nowe światło na hodowlę tych tkanek. Okazało się, że po poddaniu ich działaniu ukierunkowanego napięcia, same właściwie się organizują. Komórki śródbłonka także samodzielnie się grupują, tworząc nowe naczynia. To świadectwo znaczącego postępu w medycynie regeneracyjnej, który umożliwia hodowanie grubszych i wytrzymałych implantów.

Do utworzenia komórek mięśniowych zespół wykorzystał mieszaninę mysich komórek macierzystych i komórek śródbłonka, którą umieścił w matrycy żelowej. Przymocowano następnie kawałki kultur o wielkości 2×8 mm w jednym kierunku, używając czegoś w rodzaju rzepu. Komórki macierzyste utworzyły komórki mięśniówki. Proces ten normalnie powoduje obkurczenie tkanki, jednak dzięki temu, że komórki były przymocowane, uniknięto obkurczenia, a napięcie spowodowało, że komórki odpowiednio się ułożyły.

Innym ważnym aspektem tej metody jest brak potrzeby dodawania czynników wzrostu, niezbędnych do zainicjowania procesu różnicowania, ale też trudnych do kontrolowania. Partnerzy zespołu z  Eindhoven, naukowcy z  University Medical Center Groningen, właśnie rozpoczęli prace nad hodowlą ludzkiej tkanki mięśniowej.

Martyna Franczuk

Źródła:

Science Daily.

Van der Schaft Daisy W.J. , Van Spreeuwel Ariane C.C., Van Assen Hans C., Baaijens Frank P.T., Mechanoregulation of Vascularization in Aligned Tissue-Engineered Muscle: A Role for Vascular Endothelial Growth Factor, „Tissue Engineering” (2011).

Holenderscy badacze rozpoczęli prace nad hodowlą ludzkiej tkanki mięśniowej

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry