Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 16 marca 2012

Liczba komentarzy: 0
Można naprawić zmutowane mtDNA

Naukowcy po raz pierwszy opublikowali sposób korygowania skutków mutacji w ludzkim mitochondrialnym DNA przy użyciu naprawczego RNA. Ten nowy rodzaj terapii genowej może być przełomem w  leczeniu wielu chorób mitochondrialnych.

Mutacje w ludzkim mitochondrialnym DNA są związane z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych, z zaburzeniami metabolicznymi i procesami starzenia. Ze zmutowanym mtDNA mogą być związane między innymi: choroba Parkinsona, cukrzyca, choroby serca, choroba Alzheimera, czy procesy nowotworowe. Do tej pory nie istniała jakakolwiek metoda naprawy tych uszkodzeń.

Mitochondria, oprócz  funkcji związanych z dostarczaniem energii,  biorą też udział w wielu innych procesach komórkowych, w tym w przekazywaniu sygnałów, różnicowaniu, kontroli cyklu komórkowego i  proliferacji. Do replikacji, transkrypcji i translacji genomu mitochondrialnego niezbędny jest transport do mitochondriów sRNA, kodowanych w jądrze komórkowym. Mechanizmy, związane z transportem RNA do mitochondriów były do tej pory słabo poznane. Badania opublikowane między innymi w czasopiśmie „Cell” przedstawiają nową rolę białka zwanego fosforylazą polinukleotydową (PNPASE) w regulacji importu  małych cząsteczek RNA do mitochondriów. Obniżenie ekspresji PNPASE jest związane ze zmniejszonym importem sRNA do mitochondriów, co ostatecznie upośledza czynność mitochondriów i prowadzi do zahamowania wzrostu komórek.

Efekt ten wykorzystał Geng Wang z UCLA, który opracował strategię dającą możliwość  celowanego importu do mitochondriów specyficznych cząsteczek RNA kodowanych w jądrze komórkowym. Dzięki temu możliwa była kompensacja uszkodzeń mitochondrialnego DNA. Nowatorska technika daje nowe narzędzie do walki z chorobami uwarunkowanymi przez mutacje w mtDNA.

Publikacja źródłowa: Correcting human mitochondrial mutations with targeted RNA import http://www.pnas.org/content/early/2012/03/07/1116792109.abstract

Kolejny przełom - można naprawić efekt mutacji w mtDNA.
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry