Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 05 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 1
Nowe substancje przyspieszające transport leków do komórek

Leki nie mogą zacząć działać, dopóki nie zostaną związane przez komórki i nie staną się dostępne dla ich metabolizmu. Chociaż istnieje bardzo wiele, bardzo różnych typów komórek, każda z nich, niezależnie od rodzaju, jest otoczona błoną przepuszczalną jedynie dla określonych substancji. Nie może zatem nikogo dziwić to, że wielu naukowców poszukuje lepszych metod selektywnego wprowadzania leków do komórek.

Profesor Cristina Cardoso i doktor Henry D. Herce z Politechniki w Darmstadt poczynili ostatnio znaczne postępy w tym kierunku, a mianowicie udało im się znaleźć sposób na znaczne przyspieszenie transportu substancji, a zwłaszcza tych rozpuszczalnych w wodzie, poprzez błonę komórkową. Malutkie białka zwane „peptydami penetrującymi komórki” (CPPs) mogą posłużyć jako nośnik aktywnych składników leków.

W artykule, który niedawno ukazał się na łamach czasopisma Nature Communications, biolodzy z Darmstadt wykazali, że cykliczne białka stanowią szczególnie dobre nośniki leków, ponieważ kinetyka ich transportu jest znacznie wyższa niż w przypadku białek o liniowych łańcuchach. Oznacza to, że w przyszłości dawki leku i czas, w którym leki zaczynają działać mogą ulec dzięki temu znacznemu zredukowaniu.

Za przykład może posłużyć małe białko TAT: elastyczne, o liniowym łańcuchu, do którego szkieletu przyłączone są różne łańcuchy boczne. Cechuje się ono dużą liczbą stopni swobody, co oznacza, że jest bardzo elastyczne, podobnie jak same jego łańcuchy boczne. Badania prowadzone przez grupę prof. Cardoso wykazały, że transport przez błony komórkowe jest znacznie efektywniejszy gdy zastosuje się mniej elastyczne, cykliczne struktury nośnika. Wydaje się, że grupy guanidynowe w bocznych łańcuchach powinny być rozmieszczone w możliwie największych odstępach, co jest bardziej prawdopodobne w przypadku struktury pierścieniowej, w której nośnik jest podstawą i tworzy zamkniętą pętlę, a grupy guanidynowe biegną promieniście na zewnątrz pętli. Cykliczne TAT przenika przez błony komórkowe o piętnaście minut szybciej niż zwykły, liniowy łańcuch TAT.

Naukowcy z Politechniki w Darmstadt w przyszłości planują prześledzić transport konkretnych, rozpuszczalnych w wodzie, aktywnych składników leków. Do wyjaśnienia pozostał również sposób w jaki komórki zajmują się cyklicznymi transporterami, a mianowicie, czy są one usuwane przez komórki, rozkładane przez nie, czy może po prostu przez nie przechowywane bez zmian. A wreszcie najważniejsze: czy badania, które były prowadzone na komórkach przechowywanych w sztucznych warunkach, zostaną potwierdzone w badaniach in vivo.

Katarzyna Kamel

Źródło:

Science Daily

00433a4b6ef

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Bardzo rozwojowa z punktu widzenia medycyny może być rola białka TAT u wirusa HIV i jego powinowactwo do struktury TAR RNA.

  6 lat temu profil
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry