Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 01 lutego 2012

Liczba komentarzy: 0
Nowe wykorzystanie przebadanych leków

Zanim nowa substancja zostanie zarejestrowana jako lek – musi przejść długą, często kilkudziesięcioletnią drogę badań laboratoryjnych na żywych komórkach, na zwierzętach oraz badań klinicznych z udziałem ludzi. Jest to pochłaniający ogromne nakłady pracy oraz niezwykle drogi proces. Szacuje się, że tylko 5 na 5000 substancji przechodzi z powodzeniem fazę przedkliniczną, a tylko jedna z tych pięciu po przejściu badań klinicznych trafia na półki apteczne.

Gdzie lądują leki odrzucone w badaniach klinicznych? – Pozostają w strzeżonych bazach danych koncernów farmaceutycznych. Takich danych zazwyczaj się nie udostępnia ani się nimi nie dzieli. Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt, iż duża część substancji ulega dyskwalifikacji w późnym stadium badań klinicznych, a powodem nie jest zwykle toksyczność (wykluczona we wcześniejszych fazach badań), ale brak udowodnionej skuteczności. Dlatego z góry spełniają one niektóre kryteria dobrego leku.
Odrzucenie badanej substancji na podstawie braku skuteczności na określoną chorobę często wyklucza jej zastosowanie w innym celu terapeutycznym z powodu ograniczenia, jakim jest profil badawczy firmy farmaceutycznej. Ponowne przebadanie tych niedoszłych leków mogłoby zaś doprowadzić do znalezienia ich alternatywnego zastosowania. Dodatkowo, rozwój wiedzy na temat genomu ludzkiego znacznie usprawnił identyfikację nowych celów terapeutycznych w ciągu ostatnich lat, tak więc byłoby „z czego wybierać”.

Znane są już przykłady ponownego wykorzystania substancji, które nie zdały egzaminu jako leki pierwotnego typu. Przykładowy Talidomid, wprowadzony do sprzedaży w 1957 r. antyemetyk przepisywany głównie kobietom w pierwszym trymestrze ciąży okazał się silnie mutagenny powodując głębokie wady genetyczne ludzkich płodów i deformacje ciał urodzonych dzieci. Po wycofaniu ze sprzedaży, lek znalazł ponowne użycie w leczeniu wykazując działanie immunosupresyjne i powstrzymujące rozwój niektórych form raka.

W związku z powyższym, Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (U. S. National Health Institute) planuje stworzenie nowego centrum zajmującego się ponownym wykorzystaniem przetestowanych a niedopuszczonych na rynek leków i poszukiwaniem dla nich nowego zastosowania. Pierwszym wyzwaniem National Center for Advancing Translational Sciences (bo tak nazywać ma się nowe centrum NIH) byłoby nakłonienie firm farmaceutycznych do udostępnienia informacji o przetestowanych i porzuconych lekach środowisku akademickiemu, które mogłoby mieć czynny wkład w poszukiwaniu nowych zastosowań tych substancji. Aby tego dokonać niezbędne są przepisy zapewniające prawo własności patentowej i warunki udostępniania danych, tak aby koncerny farmaceutyczne mogły czuć się bezpiecznie w oddawaniu swojej ciężkiej pracy na zewnątrz. Nie wykluczone są zachęty finansowe przeznaczone dla firm oddających informacje o przetestowanych lekach. Podobnie sprawa przedstawia się z lekami już zatwierdzonymi, które mogą wykazywać również inne, nieznane dotąd działanie.

Nie jest to do końca na rękę firmom farmaceutycznym, które obawiają się konkurencji dla już wprowadzonych do sprzedaży leków. Jednak całe przedsięwzięcie wydaje się nieść wiele długoterminowych korzyści po obu stronach. Przede wszystkim, integracja wiedzy i wymiana informacji może znacznie usprawnić proces wprowadzania nowych leków. Wszystkim powinno bowiem zależeć na wykorzystaniu potencjału odrzuconych leków oraz szybkim wykryciu ewentualnej szkodliwości już zatwierdzonych leków dla dobra pacjenta, o którym często się zapomina.

Źródło: Science

leki
Informacje o lekach odrzuconych w badaniach klinicznych pozostają w strzeżonych bazach danych koncernów farmaceutycznych.

Agnieszka Gołąb

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry