Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 sierpnia 2012

Liczba komentarzy: 0
Odkryto nowy układ naczyniowy u ssaków!

Czy wydaje się Wam, że anatomia jest nauką martwą i nie ma już czego w tej dziedzinie wiedzy odkrywać? Nic bardziej mylnego! 2 dni temu po świecie rozeszła się wieść, że mamy nowy system naczyniowy w naszych organizmach, a jest on zlokalizowany w mózgu.

Astrocyty
budują układ filtrujący, który oczyszcza mózg z białek amyloidowych
Mózg nie posiada własnego unaczynienia limfatycznego. Ten dogmat anatomiczny został właśnie obalony dzięki odkryciu neurobiologów z University of Rochester Medical Center.

Nowy system krążenia jest „przytulony” do naczyń krwionośnych mózgu i działa na zasadzie hydraulicznej, dlatego tak długo umykał uwadze neurologów. Nazwany został „układem glimfatycznym” dla podkreślenia podobieństwa z układem chłonnym. Dla zaakcentowania roli gleju , który jest jego głównym elementem, została dopisana litera „g”.

Układ glimfatyczny pełni funkcję oczyszczającą dla mózgu- astrocyty które są jego głównym elementem, przepuszczają niewielkie ilości płynu mózgowo-rdzeniowego, jednocześnie odfiltrowując z niego nieprawidłowe białka, takie jak amyloidy. Zanim płyn trafi do przestrzeni pływowych, skąd jest usuwany, jest filtrowany właśnie przez układ glimfatyczny.

Neurobiologowie twierdzą, że może on odpowiadać za usuwanie złogów białkowych, których kumulacja wywołuje choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona.

Źródło:  Sciencedaily

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry