Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 20 kwietnia 2012

Liczba komentarzy: 0
Park nie zielony, ale naukowo-technologiczny

Przeciętnemu człowiekowi słowo „park” nie kojarzy się jeszcze z nauką, techniką czy przedsiębiorczością. Większość zapewne słyszała o fenomenalnym Central Park w Nowym Jorku, Hyde Parku w Londynie a niektórzy o berlińskim Tiergarten, Parku Gaudiego w Barcelonie czy parku Yellowstone w Rocky Moutains.

W Poznaniu nie ma takich atrakcji, za to od kilkunastu lat działa i dynamicznie rozwija się utworzony przez Fundację UAM Poznański Park Naukowo-Technologiczny, zlokalizowany przy ulicy Rubież 46 na północy miasta.

 

Badania i nauka na Rubieży

Sama nazwa ulicy oddaje zresztą dobrze lokalizację tej pięciohektarowej inwestycji. Stąd blisko już do równie dynamicznie rozwijającego się kampusu Morasko, gdzie zlokalizowane są nowe siedziby wydziałów fizyki, matematyki i informatyki, geografii i geologii, biologii, nauk politycznych i dziennikarstwa UAM. Poznański Park Naukowo-Technologiczny to wiodący ośrodek tego typu w regionie. Jedną z dziedzin, wokół której skupia się funkcjonowanie parku jest chemia. Działami Parku powiązanymi z tą dyscypliną i jej rozwojem są Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych, świadczące usługi analityczne, syntetyczne i technologiczne. Z usług tych korzystają polskie firmy oraz i zagraniczne koncerny chemiczne, które również mają zlokalizowane tutaj swoje laboratoria badawcze. Poznańskie Laboratorium Izotopowe i unikatowe w skali kraju Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe (datowanie wieku próbek organicznych metodą izotopową C14 z wykorzystaniem spektrometru AMS) oferują swoje usługi naukowcom nie tylko z Polski, ale i z całej Europy, m.in. geologom i archeologom, którzy również są lokatorami PPNT (Centrum Archeologiczne prowadzące między innymi prace rekonstrukcyjne, badania wykopaliskowe i powierzchniowe).

 

Przedsiębiorczość

PPNT to również doskonałe miejsce dla małego i dużego biznesu. Funkcjonuje tu Centrum Wspierania Innowacji, świadczące usługi i pomoc dla firm pragnących nawiązać kontakt z partnerami zagranicznymi, zdobyć nową technologię czy środki z programów UE. Inkubator Technologiczny (InQbator) jest wsparciem i miejscem działalności małych i średnich firm, inicjatorem cennych działań probiznesowych. Służy pomocą początkującym przedsiębiorcom, osobom, które chcą założyć własną firmę, pozyskać na nią środki i wsparcie merytoryczne. Obszar jego działania to szkolenia, doradztwo, spotkania networkingowe, wydawanie czasopism poświęconych przedsiębiorczości akademickiej, audyty innowacyjności, wynajem powierzchni biurowej, sal szkoleniowych i konferencyjnych,  wsparcie działań promocyjnych, audycje radiowe – wszystko to z myślą o początkującej i bardziej zaawansowanej działalności opartej o wiedzy, technologiach i najnowszych osiągnięciach naukowych. Inkubator wspiera, promuje i rozwija nowo powstające spółki technologiczne start-up i spin-off, zapewnienia im przyjazne warunki oraz wsparcie merytoryczne rozwoju ich działalności.

 

Inwestycje

Już wkrótce doskonałym miejscem dla tej działalności będzie planowany na drugą połowę 2012 roku Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii, gdzie firmy, przedsiębiorcy, przyszli lokatorzy ZIWT będą mogli wynająć laboratoria badawcze: chemiczne, biotechnologiczne, mikrobiologiczne oraz pracownie informatyczne. Będą mogli również skorzystać z  nowoczesnej, bezpiecznej i niezawodnej serwerowni strefy biurowej oraz hali technologicznej. Ofertę 4500m2 powierzchni dostępnej pod wynajem uzupełnia dostęp do wysoko specjalistycznej aparatury badawczej, usług analitycznych i okołobiznesowych. Najnowocześniejszy i największy tego typu kompleks w Wielkopolsce, inwestycja o wartości 55 mln zł wraz z wyposażeniem, finansowana ze środków UE, oprócz szerokopasmowego internetu z trzech niezależnych źródeł, atrakcyjnej przestrzeni wspólnej, recepcji, przedszkola, parkingu, bufetu, sal konferencyjnych i czytelni będzie oferować również doradztwo, szkolenia, pomoc w pozyskiwaniu środków, technologii i kooperantów. Przyszli lokatorzy będą mogli jednocześnie korzystać na miejscu z pozostałej, bogatej oferty już istniejących działów Poznańskiego Parku Naukowo-Technicznego, między innymi z Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych (CZTChem).

 

Przyszłość

Ofertą Parku powinni zainteresować się wszyscy, którzy myślą o założeniu własnej, konkurencyjnej i przyszłościowej działalności wykorzystującej osiągnięcia nauki, nowoczesne media, technologie oraz ci, którzy chcą poprawić konkurencyjność i podnieść innowacyjność swojej firmy. Bez wątpienia przyszłość polskiej gospodarki należy do innowacyjnych przedsiębiorstw i osób potrafiących wykorzystać kapitał wiedzy i nauki, dający przewagę, szansę przetrwania i rozwoju na rynku w wieloletniej perspektywie.  Doświadczenie, sukcesy i renoma PPNT oraz jego śmiałe i bogate plany inwestycyjne oraz rozwojowe pozwalają mieć przekonanie, że w tym miejscu biznes i nauka tworzą udane połączenie. Warto się o tym przekonać już teraz.

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry