Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 0
Pierwsze haploidalne ssacze komórki macierzyste

Poznanie funkcji genów stanowi podstawę zrozumienia biologii układów żywych oraz patofizjologii wielu jednostek chorobowych. Naukowcy badając mutacje w genomach organizmów modelowych, takich jako danio pręgowany, muszka owocowa, czy mysz, identyfikują rolę, jaką spełniają poszczególne geny (na podstawie obserwowanego efektu fenotypowego). Istnieje jednak bariera, która te prace znacznie utrudnia — na szczęście badaczom z Uniwersytetu w Cambridge pomysłów, jak ułatwić sobie życie, nie brakuje.

Komórki somatyczne organizmów wyższych, w tym ssaków, przeważnie posiadają podwójny komplet chromosomów (wyjątkiem są komórki generatywne) — jeden zestaw pochodzący od matki, drugi od ojca. Zawarta w nich informacja stanowi instrukcję do budowy i organizacji organizmu. Zaburzenia w tym precyzyjnym planie mogą wywoływać pewne choroby lub zwiększać ryzyko zachorowania. „Zdrowa” wersja genu z jednego zestawu może znacząco maskować efekt genu zmutowanego, a uzyskanie komórek zawierających w obu kompletach zmutowaną wersję jest stosunkowo pracochłonne. Od niedawna istnieje rozwiązanie tego problemu.

W artykule opublikowanym na początku września w Nature Anton Wutz i Martin Leeb z Wellcome Trust Centre for Stem Cell Research na Uniwersytecie w Cambridge przedstawiają nowoczesną technikę, dzięki której możliwe jest stworzenie embrionalnej  komórki macierzystej, zawierającej pojedynczy garnitur chromosomów. Technikę wcześniej wykorzystano do produkcji haploidalnych komórek somatycznych ryb: danio pręgowanego i ryżanki japońskiej, jednak w przypadku komórek ssaczych powiodło się to po raz pierwszy. Prawdopodobnie niepowodzenia poprzednich prób wynikają z działania naturalnych mechanizmów: kompensacji dawki genów, czy imprintingu genomowego.

Haploidalne embrionalne komórki macierzyste są o wiele mniej skomplikowane niż ich „normalne” ssacze odpowiedniki. Każda zmiana, jaką wprowadza się do komórki z pojedynczym zestawem materiału genetycznego, natychmiast się uwidacznia. Takie komórki mogą być wykorzystywane do identyfikacji mutacji w kulturach komórkowych. Istnieje również możliwość implantacji komórek do mysich blastocyst i dzięki uzyskanym w ten sposób chimerom badania zmian na poziomie tkanek i organów.

Badacze mają nadzieję, że ta technika przysłuży się znacznie genomice funkcjonalnej, a zdobyta w ten sposób wiedza otworzy drzwi nowoczesnym, skuteczniejszym terapiom.

Martyna Franczuk

Źródło:

Martin Leeb, Anton Wutz, Derivation of haploid embryonic stem cells from mouse embryos, Nature.

Scientists create mammalian cells with single chromosome set. EurekAlert!

Komórki macierzyste

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry