Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 05 maja 2011

Liczba komentarzy: 0
Pierwszy lek na UIP/IPF dopuszczony do obrotu w Europie

Komisja Europejska dopuściła do obrotu pierwszy lek na śmiertelną chorobę UIP/IPF (idiopathic pulmonary fibrosis — idiopatyczne włóknienie płuc).

Lek o nazwie Esbriet (pirfenidone) jest inhibitorem kinazy p38-gamma. To pierwszy w historii środek, który daje nadzieję na wyleczenie chorym na UIP i opiekującym się nimi klinicystom.

Choroba ta dotyka zazwyczaj ludzi w wieku do 40 do 60 lat i polega na stopniowej i kończącej się śmiercią utracie wydolności oddechowej. Po około dwóch — trzech latach od wystąpienia pierwszych symptomów choroby, chorzy umierają w straszliwym cierpieniu, dusząc się. Przyczyną postępującej utraty zdolności do oddychania jest postępujące włóknienie płuc — zastępowanie prawidłowej tkanki płucnej zwłóknieniem, które pojawia się na tle przewlekłego procesu zapalnego.

Sama etiologia choroby nie jest znana (przypuszcza się, że chodzi o rodzaj autoagresji), dlatego też tak trudno było opracować lek na to schorzenie (IPF jak i i innych włóknień). Podejmowane do tej pory próby stworzenia klinicznie skutecznego leku na UIP kończyły się fiaskiem.

Esbriet jest niewielką cząsteczką, będącą inhibitorem kinazy p38-gamma, które blokuje  syntezę TGF-β, który jest zaangażowany w proces włóknienia.

Płuco chorego na IPF z widocznym zwłóknieniem

Podobnie działający lek planuje wypuścić na rynek amerykański Stromedix. Firma zamierza w tym roku rozpocząć drugą fazę badań klinicznych nad STX-100, humanizowanym przeciwcialem monoklonalnym  (mAb) przeciwko integrynie α-v-β-6, białku, które odgrywa kluczową role w aktywacji TGF-β.

Nowe leki dają szansę na przedłużenie życie chorym na UIP. Należy mieć nadzieję, że Esbriet zostanie jak najszybciej dopuszczony do użytku w Polsce.

UIP jest śmiertelną chorobą dotykającą prawie 5 milionów ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nią prawdopodobnie około 20-30 tysięcy osób. Schorzenie zazwyczaj nie jest prawidłowo diagnozowane, dlatego też w rzeczywistości chorych może być jeszcze więcej.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry