Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 27 kwietnia 2012

Liczba komentarzy: 0
Pijawki „zeznają” w sprawie zwierząt zagrożonych wyginięciem

Do przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej w lesie deszczowym potrzebna jest nam: przynęta (czyli badacz), słoik z wodą, termocykler i baza sekwencji referencyjnych dla gatunków występujących w dżungli. Naukowcy z Kopenhagi wymyślili bardzo nietypowy sposób oceny, czy na danym terenie występują przedstawiciele fauny zagrożonej wyginięciem…

Kopenhascy uczeni wpadli na pomysł, by zbadać zawartość jelita pijawek na obecność DNA ostatniego żywiciela. Przeprowadzili w tym celu dziwny eksperyment: karmili pijawki w warunkach laboratoryjnych krwią kozią (napełniali nią kondomy i kusili nimi pierścienice…). Taki eksperyment potwierdził, że nawet na kilka tygodni po ostatnim posiłku można było wykryć ślady koziego DNA w przewodzie pokarmowym pasożyta.

Dzięki temu testowi badacze przekonali się, że można z powodzeniem zamplifikować śladowe ilości DNA ostatniego żywiciela. Przeprowadzili zatem genotypowanie zawartości jelit złapanych w wietnamskiej dżungli pijawek i odkryli, że żywiły się one m.in. na bardzo rzadkich, skrytych i uznawanych za zagrożone wyginięciem gatunkach ssaków. Dzięki temu potwierdzili oni, że takie zwierzęta tam występują, co więcej mogą być znacznie bardziej pospolite, niż się to z pozoru wydaje.

Duńczycy uważają, że takie pośrednie inwentaryzowanie jest dużo efektywniejsze i mniej inwazyjne niż bezpośrednie przeszukiwanie dżungli. Zapewne mają rację, a przy okazji można wziąć rewanż na krwiożerczych bezkręgowcach.

Źródło: 80beats

Pijawki żywią się krwią gatunków ssaków uznawanych za zagrożone wyginięciem.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry