Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 lutego 2012

Liczba komentarzy: 1
Po wielu latach zabiegów dyplomatycznych zwrócono zapiski Mendla

Do Brna wrócił niezwykle cenny manuskrypt o podstawach genetyki autorstwa Gregora Johanna Mendla – prekursora genetyki i biotechnologii.  Zapiski zostały przekazane przez Niemców. Powrót dzieła był rezultatem bardzo skomplikowanych,  wieloletnich zabiegów dyplomatycznych.

O manuskrypt walczyli przez kilkadziesiąt lat spadkobiercy rodziny Mendla, Zakon Augustianów, do którego ten XIX-wieczny zakonnik należał, a także władze Niemiec, Austrii oraz Czech.

Mendel urodził się w 1822 roku w Hynczicach, na czeskim Śląsku, wówczas części Austro-Węgier. Po studiach w Ołomuńcu wstąpił do zakonu Augustianów i studiował teologię. Ponieważ bardzo interesował się naukami przyrodniczymi, wykładał na politechnice w Brnie rolnictwo, a w latach 1851-1853 rozpoczął dodatkowe studia na wydziale przyrodniczym we Wiedniu. Aktywnie działał w wielu towarzystwach naukowych, publikował.

W 1865 roku w Brnie przedstawił sformułowane przez siebie prawa dotyczące dziedziczenia cech, ogłoszone rok później w artykule „Badania nad mieszańcami roślin” (niem. „Versuche über Pflanzen-Hybriden”). Pracę poprzedził obserwacjami krzyżowania roślin (głównie grochu zwyczajnego) w eksperymentalnym ogrodzie zakonnym.

Publikacja ta jednak przeszła bez echa, a jej niezwykła wartość dla rozwoju genetyki została doceniona dopiero kilkadziesiąt lat później. Wtedy to podstawowe reguły przekazywania cech dziedziczenia nazwano „prawami Mendla”.

Powrót manuskryptu ma uświetnić obchodzoną w tym roku przez Brno 190. rocznicę urodzin Mendla. Prawdopodobnie dzieło zostanie wystawione w poświęconym uczonemu muzeum, które znajduje się na terenie brneńskiego klasztoru Augustianów, a w którym Gregor Johann Mendel zmarł w 1884 roku.

Zapiski Mendla

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Mendel w 1822 roku nie urodził się w Austro-Węgrzech. Wówczas Austro-Węgry jeszcze nie istniały (powstały w 1848) lecz była to poprostu Austria a dokładnie Cesarstwo Austriackie:)

  4 lata temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry