Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 27 lutego 2012

Liczba komentarzy: 0
Przełom w leczeniu bezpłodności?

Na łamach marcowego numeru „Nature Medicine” ukazała się bardzo interesująca publikacja. Naukowcy po raz pierwszy wykazali, że komórki prekursorowe pobrane z jajników kobiety mogą zostać przekształcone w oocyty. Możliwe zastosowanie tego odkrycia nie ogranicza się tylko do leczenia bezpłodności kobiet czy przedłużania ich płodności.Technika ta może prowadzić do stworzenia źródła praktycznie nieograniczonej liczby komórek jajowych.

Opatentowana technologia oczyszczania komórek prekursorowych u muszy i u człowieka została opracowana przez firmę OvaScience, którą stworzyli badacze z Massachusetts General Hospital, autorzy publikacji. Oczyszczone komórki prekursorowe mogą zostać wszczepione do jajników, np. myszy, gdzie ulegają różnicowaniu do dojrzałych komórek jajowych.

W opublikowanej pracy badacze z OvaScience pokazują w jaki sposób wyizolowali z tkanki jajnika komórki macierzyste, a następnie wyznakowali je białkiem GFP i wraz z fragmentem tkanki jajników wszczepili do organizmu myszy. Po 14 dniach w tkance pojawiły się oocyty. Część z nich świeciła na zielono, co potwierdzało, że pochodziły z wyizolowanych komórek macierzystych.

Odkrycie to potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że kobieta nie rodzi się z kompletem komórek prekursorowych, które w przyszłości mogą się stać komórkami jajowymi, lecz jej organizm produkuje je do pewnego wieku, przez cały czas.

Publikacja firmy OvaScience pokazuje że stosując nowatorską technikę można ‘wyprodukować’ dowolną liczbę oocytów.

Publikacja źródłowa: Oocyte formation by mitotically active germ cells purified from ovaries of reproductive-age women

Oocyt

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry