Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 16 maja 2013

Liczba komentarzy: 0
Przełomowa publikacja. Udało się sklonować ludzkie embriony

Naukowcy z Oregon Health and Science University jako pierwsi na świecie sklonowali ludzkie embriony. Mają być one źródłem zarodkowych komórek macierzystych stosowanych w medycynie i badaniach naukowych. Choć większość ekspertów nie wiąże wielkich nadziei z wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych w medycynie, sama publikacja rozbudziła natychmiast obawy w zakresie bioetyki.

Naukowcy z Oregonu wyprodukowali embrionalne komórki macierzyste poprzez transfer jądra komórki somatycznej – fibroblastu. Należy podkreślić, że otrzymane na drodze klonowania tkanki nie są w pełni tkankami dawcy – mitochondria pochodzą z komórki jajowej, a więc daje to możliwość otrzymania narządów pozbawionych chorób mitochondrialnych, w sytuacji w której dawca posiadał uszkodzone mtDNA.

Badaczom po transformacji oocytu udało się otrzymać z niego bijące komórki mięśnia sercowego i wiele innych. Same komórki macierzyste pobierano w fazie blastocysty.

Badacze doskonalili technikę klonowania początkowo na małpach. Aby klonowanie przyniosło oczekiwane rezultaty i embriony mogły się rozwijać zastosowano stymulację napięciem elektrycznym oraz dodawano kofeinę do medium hodowlanego. Takie podejście okazało się sukcesem i rozpoczęto pierwsze eksperymenty na komórkach somatycznych pochodzących od ludzkich płodów i noworodków.

Faktem pozostaje, że z technicznego punktu widzenia, po raz pierwszy, po kilkunastu latach prób udało się naukowcom sklonować embriony pochodzące od człowieka. Bez wątpienia otworzy to nowy etap nie tylko w badaniach naukowych, ale w dyskusji dotyczącej bioetycznej strony tego odkrycia.

Marzena Wojtaszewska, Monika Zazula

Piśmiennictwo:

Tachibana M., Amato P., Sparman M. et al. Human Embryonic Stem Cells Derived by Somatic Cell Nuclear Transfer. Cell; 15 May 2013.

Stadium blastocysty
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry