Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 lipca 2011

Liczba komentarzy: 3
Przepraszam, czy zjadłby pan klona?

Autor wpisu

Na Uniwersytecie w Kansas przeprowadzono ostatnio badania opinii publicznej odnośnie spożywania sklonowanych zwierząt. Analiza uzyskanych wyników wykazała wyraźne różnice na poziomie zarówno międzynarodowym, jak i lokalnym. Uwagę naukowców przykuły odmienne poglądy Amerykanów i Europejczyków na to zagadnienie.

Zapoznanie się z postawą konsumencką jest bardzo istotne w przypadku wprowadzania nowego produktu na rynek, gdyż pozwala przewidzieć potencjalną gotowość do jego zakupu. Profesor Sean Fox z Uniwersytetu w Kansas oraz Shonda Anderson, absolwentka ekonomiki rolnictwa z Kolorado, byli zainteresowani odkryciem, jak różne grupy konsumentów reagują na możliwość spożywania produktów uzyskiwanych dzięki technice klonowania.

Badania przeprowadzane były na studentach rolnictwa, filologii angielskiej oraz socjologii, uczących się w stanie Kansas, na Uniwersytecie w Dublinie (Irlandia) oraz w Szkole Rolniczej w Purpan (Francja). Wszystkich uczestników pytano o ich opinię na temat spożywania mięsa oraz innych produktów pochodzących ze sklonowanych zwierząt.

Na ogół studenci kierunków humanistycznych byli mniej chętni do zakupu tego typu wyrobów niż studenci rolnictwa. Potwierdza to przypuszczenie, że osoby zaznajomione z daną dziedziną nauki są bardziej skłonne do zaakceptowania związanych z nią możliwości. Badania wykazały także, że pochodząca ze sklonowanych zwierząt żywność cieszyłyby się mniejszą popularnością wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Naukowców zaskoczyły jednak różnice w postawie mieszkańców starego i nowego kontynentu. Dla studentów amerykańskich największy problem stanowiła kwestia bezpieczeństwa i potencjalne ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych. Europejczycy byli bardziej zainteresowani etycznym oraz moralnym aspektem klonowania i dlatego znacznie trudniej było ich przekonać do zmiany poglądów.

Niemniej jednak, wszyscy uczestnicy byliby bardziej skłonni do konsumpcji tych produktów, gdyby zostały one zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) lub Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Uzyskanych wyników nie można generalizować. Stanowią one zaledwie początek dalszych badań nad opinią publiczną. Obecnie naukowcy pracują ze studentami w Chinach i Hondurasie.

Badacze z Uniwersytetu w Kansas pytali ankietowanych o to, czy mogliby spożywać sklonowane zwierzęta

Literatura:

Consumer Views On Eating Cloned Animals: Americans More Accepting Than Europeans, Study Suggests; ScienceDaily, 22 czerwca 2011; artykuł przygotowany według materiałów udostępnionych przez Uniwersytet Stanowy w Kansas.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 3

 1. 1

  Ech, „Ludzie zawsze mają przesadne wyobrażenie o tym, czego nie znają.” – Camus.

  6 lat temu profil
 2. 2

  Szkoda tylko, że wiele osób nie chce poznać, albo udaje, że nie rozumie.

  6 lat temu profil
 3. 3

  Obawiam się, że nie pomogą nawet prezentacje, pikniki naukowe… W moim podręczniku do angielskiego z liceum, jako całkiem serio argument przeciw GMO, autorzy podawali – o zgrozo! – to, że jedząc rośliny z obcymi genami, możemy przeistoczyć się w potwory z cechami tych „obcych genów”. Nikogo nie zastanowiło, czemu nie zmieniamy się w pomidory albo marchewki ;]
  Właśnie, takie pseudonaukowe filmy, jak „Obcy gen” też robią wrogą robotę. Co nie znaczy, że nie powinniśmy próbować propagować rzetelnych informacji na ten temat 🙂

  6 lat temu profil
 4. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry